NA SAMOTĚ
AGASTACHE FENYKLOVÁ - Agastache foeniculum

Vzpřímená rozvětvená, vytrvalá, medonosná rostlina s vejčitě kopinatými, 5-8 cm dlouhými, na rubu plstnatými zelenobílými listy s anýzovou vůní. Od léta do podzimu rozkvétají husté, 4-8 cm dlouhé klasy, složené z purpurově modrých květů s fialovými kalichy, druhá varianta je bílá. Výška 90 – 150 cm. 

O historii této byliny víme jen málo. Agastache je velice příbuzná zavinutce. Běžně se pěstuje v bylinných zahradách Severní Ameriky. D9ky svým květům a své vůni se jistě vyplatí mít ji v každé bylinkové zahradě. Podlouhlá květenství ve velkém množství lákají včely a motýli.

Použití v kuchyni – listy se hodí do salátů a lze z nich připravit i osvěžující čaj. Podobně jako brutnák lékařský mohou být v létě přidávány do ovocných pohárů. Mohou být také nasekané a použité jako koření při přípravě vepřového masa nebo pikantní rýže. Také květy se dají přidat do ovocných pohárů i salátů, aby jim dodaly pestrosti.

Vyhovuje jí bohatá na živiny, vlhká půda a plné slunce. Dobře poroste na většině půd, pokud bude vysazena na slunném místě. Na zimu přihrneme hrabankou nebo přikryjeme chvojím.

Používá se pro svou vůni také do vonných směsí.       

Vyséváme v únoru až březnu, klíčí při 18°C, sazeničky rozsazujeme do sponu cca 50 x 30 cm.