NA SAMOTĚ

AKSAMITNÍK DROBNOLISTÝ směs - Tagetes tenuifolia

Tento druh rodu Tagetes byl do Evropy dovezen z Ameriky v 18. století. Je tedy v zahradní kultuře z aksamitníků nejmladší a také nejméně prošlechtěn. Jeho původní forma je vysoká asi 60 cm a má řidší vzrůst- nyní pěstované kultivary jsou nízké asi 25 cm, hustě větvené, takže vytvářejí kompaktní, téměř kulovité keříky. Peřenodílné listy jsou drobounké, jasně zelené. V době květu jsou docela překryty drobnými jednoduchými úbory žluté, oranžové, nebo kombinace žluté a oranžové, také červené barvy. Tyto úbory jsou maximálně 2 cm velké, mají malý terč a kolem něj 5 širokých, plochých jazykovitých květů. Na keříčku jich rozkvétá asi 400 a mají na rozdíl od jiných druhů aksamitníků příjemnou citronovou vůni.

Kvete od konce června do října, a ještě dříve než rozkvete, jsou keříčky ozdobné svým olistěním. Dlouhé období estetické účinnosti a pravidelný tvar rostliny jsou ceněny hlavně pro členité geometrické výsadby. Hodí se i k záhonové výsadbě různých stylů, jednotlivě, nebo jako obruba, ve skupinách i pro větší plochy. Oživí také skalku, zídku a uplatní se i v truhlíku. 

Vysévá se v dubnu, aby rostlinky, které se vysazují koncem května, nepřerostly. Je velmi nenáročný, na přehnojení reaguje bujným vzrůstem a slabým kvetením.