NA SAMOTĚ
ALOISIE TROJLISTÁ / SPORÝŠ CITRÓNOVÝ - Aloysia (Lippia) triphylla ; starší název Lippia citriodora.

Polootužilá opadavá trvalka, vysoká 1-3m, široká až 2,5m, drobné bílé kvítky s fialovým nádechem se objevují počátkem léta, listy silně voní po citrónu. První dva roky pěstujeme v květináči, poté lze vysadit na chráněné místo na zahradu – ideální je u slunné zdi. Má ráda teplé a vlhké podnebí, půdu volíme vzdušnou, lehkou, teplo

.. Teplota nesmí klesnout pod 4°C, pokud necháte aloisii na zahradě, na zimu přikryjte mulčem; na jaře může začít růst i velmi pozdě, takže ji nikdy nevyhazujte před koncem léta. Jakmile začne rostlina znovu obrůstat, odstraňte suché vrcholky a mírně ji prořežte, aby jste podpořili další růst. Listy sbíráme kdykoliv; dají se sušit, přičemž si udrží svou barvu i vůni.

Čerstvé listy se hodí k ochucení olejů, octů, nápojů, cukrovinek, koláčů i nádivek. Přidáním polévkové lžíce čerstvých nasekaných listů vznikne ze zmrzlinového poháru chutný dezert.

Čaj z listů před spaním je osvěžující a mírně uklidňující; dlouhodobé používání může ale podráždit žaludek. Pomáhá také při rýmě a špatném trávení. Listy se výborně hodí do vonných směsí, uschovaných ve lněných sáčcích, v polštářích nebo pohovkách. Olej, destilovaný z listů, je významnou složkou mnoha parfémů.