NA SAMOTĚ
ANDĚLIKA LÉKAŘSKÁ - Archangelica officinalis

Andělika je dvouletá až krátkověká (asi 4letá) trvalka. Výška 1-1,5 m, rozpětí druhým rokem 1 m. mohutná květenství se u dvouletých rostlin objevují koncem jara a v létě. Květy jsou nazelenale bílé a sladce voní. Listy jsou jasně zelené, spodní velké a dvoj- až trojzpeřené. Kořen nabývá barvy od žlutavě béžové po červenohnědou.

 Z historie: řada forem anděliky a děhelů původně obývala Evropu, Asii a Severní Ameriku. Dnes se také běžně pěstuje jako zahradní rostlina. Název „andělika“ zřejmě pochází z řeckého „angelos“, což znamená „posel“. Podle legendy zvěstoval ve snu anděl jednomu mnichovi, že tato rostlina léčí mor, a andělika bývala skutečně považována za nejúčinnější ochranu proti všemu zlému, zejména černé magii. Zcela jistě je to rostlina, kterou by žádná pořádná čarodějnice do svých lektvarů nepřidala. Děhel je významnou příchutí různých likérů, např. benediktýnky, i když se jeho zvláštní chuť nedá mezi ostatními přísadami rozeznat.

Andělika nemá ráda horké a vlhké klima. Na zahradě ji sázejte na taková místa, kde by byla každý den alespoň zčásti ve stínu. Potřebuje hodně prostoru, dobré je umístit jí třeba u okraje zahrádky, nebo u zdi, kde vynikne její struktura. Půda musí být vlhká a hluboká. Nadzemní části anděliky na zimu zcela odumřou, ale nové zelené výhonky se objeví brzy na jaře. Andělika je dvouletá rostlina, která v prvním roce vytvoří houštinu listí a ve druhém mohutná květenství, aby uhynula poté, co semena dozrají. Pokud ji necháte, bude se tako rostlina rozmnožovat pomocí semen samostatně. Pokud však anděliku na podzim ořežete a nedovolíte jí vykvést, udrží se až 4 roky.

V kuchyni se mladé jarní výhony kandují a používají se jako ozdoba všech možných koláčů. Kandovaná andělika voní i chutná jako čerstvě rozmělněný stonek nebo list této rostliny.

Jako bylinka andělika stimuluje krevní oběh. Má také antibakteriální a fungicidní účinky. Z mladých listů je možné připravovat čaj, který chutí připomíná čínský čaj. Pijte ho před spaním, protože uklidňuje nervy. Pomáhá také při bolestech hlavy, špatném trávení, anémii, kašli a nachlazení. Čaj z kořene anděliky pomáhá při nachlazení a vůbec problémech s průduškami, vznikajícími při vlhkém a chladném počasí. Jako součást koupelí pomáhá andělika při vyčerpání a při revmatických bolestech. Drcené listy anděliky mohou osvěžit vzduch v autě a předejít cestovní nevolnosti.

POZOR – velké dávky anděliky napřed stimulují nervový systém, ale pak ho paralyzují. Andělikový čaj nelze doporučit lidem, kteří mají cukrovku.

Vyséváme ihned po dozrání na podzim (semena mají klíčivost pouze 3 měsíce); pokud to z nějakého důvodu není možné, uschovejte semena v mrazáku a po špetkách vysejte na jaře.