NA SAMOTĚ

BRUTNÁK LÉKAŘSKÝ – Borago officinalis

Jednoletá bylina, jejíž malá poupata pokrytá chloupky se rozvíjejí do nádherných, jasně modrých kvítků připomínající hvězdičky. Modrá barva květů někdy přechází do fialové, v závislosti na množství světla. List brutnáku chutí trochu připomíná okurky.

Zkuste ochutnat mladé listy brutnáku. Jsou sice chlupaté, někdo by řekl i ježaté, ale v ústech se chluupy rozpustí a listy chutnají jako studená salátová okurka. Jsou vhodné do salátů, se smetanovými sýry, k jogurtu, dokonce i na obložené chlebíčky s vejcem a majonézou. V létě dodávají chlazeným nápojům osvěžující chuť. Obzvláště výhodné je používat  brutnákové listy při neslané dietě, protože obsahují množství minerálů.

Jedlé jsou i květy, dobře se vyjímají, když je zamícháte do salátu, necháte plavat v letních nápojích nebo jimi v kandovaném stavu ozdobte koláč. Jsou také výtečnou ozdobou pikantních i sladkých pokrmů, a ledových polévek.

Brutnákový čaj prý snižuje vysokou teplotu, pokud se pije horký. To proto, že jako diuretikum vyvolává pocení, a to snižuje horečku. To z něj dělá dobrý lék na nachlazení a chřipku, zvláště když jsou zasažené i plíce, a také na kašel. Jak listy, tak i květy jsou bohaté na draslík a vápník, takže dobře čistí a tonizují krev.

Výška je 50-75cm, dobře se množí samovýsevem. Pěstuje se na slunci v nepříliš bohaté půdě, doporučuje se opěra.

Výborně se hodí pro společné pěstování. Jeho květy totiž silně přitahují včely, což je obzvláště dobré pro fazol šarlatový a jahodník. Další výhodou je, že na sebe brutnák přitahuje mšice, které tak ostatní rostliny nechá na pokoji.

PERLIČKA : Jako překvapení třeba pro děti u letního večerního táboráku spalte celou rostlinu. Dusičnan draselný, který rostlina obsahuje, bude jiskřit a praskat, jako by to byl malý ohňostroj.