NA SAMOTĚ

BENEDIKT ČUBET - Cnicus benedictus L.

Benedikt je jednoletá rostlina, která dorůstá výšky 40 – 70 cm. Z červenohnědého oddenku vyrůstá rozvětvený, hranatý, pavučinatě vlnatý stonek. Stonkové listy jsou střídavé, kopinaté, zpeřeně střídavé, na okrajích zoubkované, ostnité a žláznatě chlupaté. Koncové úbory květů mají ostnité nafialovělé zákrovy. Květy v terči jsou žluté, trubkovité a oboupohlavé. Obvodové květy jsou jalové. Plod je rýhovaná nažka s chmýrem.

Výskyt a pěstování: Volně se v přírodě vyskytuje v jižní Evropě, Přední Asii a v Zakavkazsku. U nás se pěstuje v zahradách a na polích. Daří se jí ve slunečních polohách, v humózní, středně vlhké půdě. Pěstuje se ze semen. Vyséváme na záhon v dubnu až v květnu.

Sběr: sbírá se nať cca 20 cm dlouhá před rozkvětem. Suší se ve stínu nebo uměle do max. teploty 50 st. C. Pozor – při sušení z rostlin vytéká lepkavá hořká tekutina, proto je třeba sušit je zvlášť a poté vyměnit papír, na kterém jsme čuft případně sušili.

Účinné látky: hořkou chuť způsobuje zejména hořčina knicin, navíc rostlina obsahuje i třísloviny, silici a poměrně dost slizu.

Léčivé účinky: V medicíně se benedikt používá jako součást čajů nebo tinktury, která se aplikuje při problémech s trávením a žlučovými cestami a také při kožních nemocech. V lidovém léčitelství se kromě toho používá:

-      při nervových nemocech spojených s nespavostí,

-      k posílení organismu,

-      při revmatismu a dně jako močopudný prostředek,

-      při nemocech dýchacích cest

Připisují se mu i antibiotické a protivirové účinky. Osvědčil se při pásovém oparu jako čerstvá šťáva, zápar nebo odvar. Užívá se zároveň zevně i vnitřně.

Protibakteriální a protinádorové působení benediktu se odpradávna využívá při léčbě rakoviny, kde patří k nejlepším rostlinám a uplatňuje se i zevně ve formě obkladů z čerstvé šťávy nebo vysypáváním ran práškem z usušené natě.

Při větším užívání je benedikt citlivý na předávkování, silnější čaj může vyvolat zvracení a nevolnost. Vylučuje se jeho užívání při onemocnění ledvin a v těhotenství!

Jiné použití: Nať se používá i na výrobu likérů. V minulosti se benedikt přidával i do piva.