NA SAMOTĚ
DIVIZNA VELKOKVĚTÁ - Verbascum densiflorum

Vzrostlá divizna je dokonalý „div světa“ a královnou bylinkové zahrady a zaslouží si náš obdiv i vděčnost za množství žlutých léčivých kvítků, kterými nás zásobuje po celé léto až do podzimu. Divizna je dvouletá vysoká rostlina milující slunce a rostoucí na kamenitých svazích a stráních. Roste ve střední a jižní Evropě. Prvním rokem vyroste jen růžice měkkých stříbřitě chlupatých listů, které na podzim uvadnou. Druhým rokem vyroste až 2 m vysoká žluté kvetoucí lodyha lákající včely. Zlatožluté květy se rozvíjejí přes noc a v poledne už opadávají.

Nenáročná na pěstování - daří se jí v chudých a suchých podmínkách, proto jí můžeme najít např. podél cest, na kamenitých stráních, loukách apod.. 

Pro léčebné účely se využívají její zářivě žluté květy, které trháme za slunného počasí, rychle na slunci nebo v sušičce usušíme. 

Květ divizny obsahuje saponidy, sliz, třísloviny, flavonoidy a stopy éterického oleje. Má medovou chuť a je to vynikající lék na kašel především u dětí – podporuje vykašlávání a křeče průdušek a průdušinek při bronchiálním astmatu. Působí protivirově a protizánětlivě a tiší bolest. Příznivě působí na plíce, slezinu, brzlík, a působí močopudně a potopudně.

Čaj z květů divizny prospívá činnosti jater a sleziny. Naklepané listy potřené teplým olejem se používají jako obklady na otoky a vředy. Mast z divizny se používá zevně na ošetřování hemoroidů.

Čaj z diviznových květů chrání dýchací cesty před vysušením – rostlinné slizové látky se rozprostřou jako ochranný film na povrchu sliznice, a zamezí tak přístupu ohrožujících bakterií. V případě dýchacích obtíží vyvolaných suchým vzduchem plným prachu, výfukovými plyny, cigaretovým kouřem nebo smogem nasyceným ozonem zmírní diviznový čaj nepříjemné škrábání, pocit vyschlého a bolavého krku.

Tinktura z čerstvých květů poslouží jako ochrana před namnožením streptokoků a stafylokoků, zároveň pomůže snížit horečku a přinese celkové uklidnění organismu.

V dřívějších dobách byly květy divizny používány k barvení látek a vlasů.

Při výsevu semen je nutná opatrnost, semena divizny jsou totiž jedovatá!  

Vysévat můžeme na jaře nebo koncem léta ve studeném pařeništi. Pokud nebudete stříhat hned po odkvětu odkvetlou lodyhu, bude se divizna množit samovýsevem.