NA SAMOTĚ
GAZÁNIE ZÁŘIVÁ směs - Gazania splendens

Chladuvzdorná trvalka, pěstovaná jako letnička, jejíž rozšíření u nás je zcela mladého data; pochází z jižní Afriky a ve své dnešní zahradní podobě je několikanásobným křížencem G. longiscapa nivea, G. ringens a jiných, vesměs vytrvalých druhů. Ve starší literatuře (je známa od 18. století) se setkáme s českým jménem pojichlup, které se naštěstí neujalo; květinářská obec přijala počeštělé latinské jméno gazánie.

Rostliny jsou v květu vysoké asi 30 cm. Mají hustou přízemní růžici listů, které jsou kopinaté, celokrajné nebo laločnatě vykrajované. Na líci jsou leskle tmavě zelené, na rubu bíle plstnaté. Z trsu vyrůstají pevné, hladké stonky dlouhé asi 30 cm a zakončené jednoduchým úborem průměru 7 – 9 cm.

Tato barevná kráska se však otevírá jen za slunce, a proto je hlavním požadavkem druhu výslunné stanoviště. V místnostech zůstávají květy zavřeny, takže se nehodí k řezu, i když mají poměrně dlouhé a pevné stonky.

Gazánie se pěstuje v barevné směsi a na záhoně nejlépe vynikne ve skupinách nebo ve větších plochách. Rovněž husté trsy listů jsou dekorativní ještě před rozkvětem. Kvete od července do podzimních mrazíků, které také ukončují její vegetaci.

Silně ochmýřené semeno se vysévá v dubnu a přepíchané sazenice se vysazují v polovině května na vzdálenost 30 cm. Nejvíce jí vyhovuje humózní propustná půda.