NA SAMOTĚ
HEŘMÁNEK PRAVÝ - Chamomilla recutita

Heřmánek roste divoce v Evropě, Severní Americe a mnoha dalších oblastech. Kolem zahrad se uchytí na pastvinách i jiných travnatých místech, pokud je ovšem písčitá půda.

Heřmánek je jednoletá rostlina, vysoká asi 60 cm, rozpětí 10 cm, voňavé, bílé květy s vypouklými žlutými středy se objevují od jara do začátku léta. Listy jsou bohatě členěné a aromatické.

Pěstování: Dává přednost vzdušné půdě a slunným místům, i když se dokáže přizpůsobit všem podmínkám. Vysévat můžeme do studeného pařeniště na jaře, pokud necháme nějaký květ dozrát a necháme heřmánek vysemenit na místě, další roky už nemusíme vysévat – chová se vlastně jako trvalka.

SPOLEČNÉ PĚSTOVÁNÍ: Heřmánku se někdy říká lékařská rostlina, protože když se vysadí poblíž nemocných rostlin, pomůže jim se vzpamatovat.

KOSMETICKÉ POUŽITÍ: Heřmánek se hodí k opláchnutí blond vlasů, aby byly ještě světlejší. Je třeba to ovšem opakovat. Do 1 litru vřící vody vhoďte hrst heřmánkových květů a nechte luhovat 30 minut. Pak odvar sceďte a nechte vychladnout.

LÉKAŘSKÉ POUŽITÍ: Silně vonící, sušené květy heřmánku obsahují až 1 % aromatického oleje, který má antiseptické a protizánětlivé účinky. Heřmánkový čaj podporuje sekreci žaludečních šťáv a zlepšuje chuť k jídlu, zatímco odvar stejné síly působí jako vnitřní antiseptikum. Dá se rovněž použít k vyplachování očí a úst, zejména pokud trpíte afty. Olej na vyrážku nebo kožní alergieje možné připravit tak, že zavařovací sklenici napěchujete květy heřmánku, zalijete je olivovým olejem a necháte je 3 týdny stát na slunci. Pokud máte přetažené nervy, přidejte si večer do koupele 5 až 6 kapek heřmánkového oleje. Pomůže vám to, v noci si lépe odpočinete.