NA SAMOTĚ

HEŘMÁNEK ŘÍMSKÝ - Chamaemelum nobile "PLENA"

Další jména jsou Rmenec sličný, Rmen sličný, Heřmánek sličný. 

Vytrvalá, vždyzelená, až 30 cm vysoká (v květu) bylina s vystouplou hlavní osou a výhonky. Heřmánek římský je statnější než heřmánek pravý.Má střídavé, dvakrát peřenodílné listy s nitkovitými úkrojky. Úbory s jazykovitými bílými květy okrajovými a žlutými trubkovitými květy uvnitř tvoří terče. Nabízený heřmánek je plnokvětý.

Pěstování: Všechny formy heřmánku dávají přednost vzdušné půdě a slunným místům, i když se dokáží přizpůsobit téměř všem podmínkám. Heřmánek římský lze výborně pěstovat jako náhradu za trávník. Udržovat heřmánkový trávník je nepochybně těžší, než dělat to samé s obyčejným trávníkem. Udržování heřmánkového trávníku je hlavně otázkou rukou a kolen ;-).. Místo, kam budete chtít heřmánek vysadit, dobře připravte. Půda by měla být lehká, mírně kyselá, neměl by na ní růst žádný plevel a neměly by v ní být žádné kameny. Sazenice sázíme v rozestupu 10 - 15 cm. Během sezony se heřmánkový trávník sjednotí, než to ale bude, raději na něj ještě nesedejte.

Sbírají se mladé listy (jaro), plně rozevřené květy v létě, někdy i kořen.

Bylinná léčba: Heřmánek římský, v anglosaských zemích označovaný jako "falešný kořen jednorožce", posiluje plodnost. Účinkuje na mnoho ženských problémů, zejména jsou-li doprovázeny pocitem trhání v břiše, na nepravidelnou menstruaci, potrat a ranní nevolnost. Upravuje činnost ledvin, jater a genitourinárního traktu. Pomáhá na špatné trávení, bolest zad a impotenci. Při vnitřním nebo vnějším užití ve formě masti odstraňuje heřmánek červi a parazity.

Magická užití: Heřmánek římský je bylina ochrany dítěte a matky. Pro tento účel se buď nosí ve formě amuletu, nebo přidává do kouzelných kytic.