NA SAMOTĚ

JAHODNÍK MĚSÍČNÍ „RUJANA“

Měsíční jahody se od běžných zahradních liší dvěma zřetelnými způsoby. Rostliny i plody jsou menší a netvoří odnože. Měsíční jahoda roste v uspořádaných trsech o ploše 30 cm, má svěže zelené listy a kvete po celou sezonu od posledních do prvních mrazíků.

Rostou bez problémů, nevyžadují tak bohatou půdu, jako jiné jahodníky. Zlepšíme-li jim podmínky, rostou samozřejmě ještě lépe. Pěstujeme je ve sponu do 30 cm.

Měsíční jahody jsou mnohem odolnější než běžné odrůdy a jen výjimečně trpí chorobami a škůdci.

Jak už jsem uvedla výše, tento jahodník netvoří odnože; pouze přisazuje. Je vhodné jej po cca 3-4 letech rozsadit, nebo pořídit nové sazenice.

Výborně se hodí do nádob, koryt, okenních truhlíků, jako lem přírodních partií zahrady, rostou dobře jak na slunci, tak v polostínu, jako podrost pod keři. 

Vytváří hodnotný porost a svými trsy jsou dekorativnější než jiné druhy. Jejich dlouhá vegetační doba potěší nejen děti při sběru voňavých plodů, ale také hmyz, který ve věčně zelených trsech najde i zimní úkryt.

Měsíční jahody jsou velice aromatické a chutnají nejlahodněji zralé a čerstvé. Tepelnou úpravou ztrácejí na chuti ještě více, než když jsou nezralé. Mají menší obsah vody než běžné jahody, a tak je třeba vodu přidávat při výrobě džemů a rosolů atd. po zmrazení tolik neměknou a i v kompotu si zachovávají tvar.

Sazenice jsou silné, některé kvetoucí, v kelímcích.