NA SAMOTĚ

JIAOGULAN – GYNOSTEMA PĚTILISTÁ – Gynostemma pentaphyllum

Jiaogulan je údajně mrazuvzdorná trvalka (snese –15 až –20 stupňů C). Já nemám vyzkoušeno, pěstuji jej venku pouze přes léto, v zimě dám za okno a listy na čaj sklízím tedy po celý rok. Vyhovuje mu slunečné nebo polostinné stanoviště, nejlepší je východní strana u nějaké opory (plot, pergola..) Roste rychle a bujně, během léta vyroste asi do 2m a vytvoří záplavu výhonků. Zemina by měla být propustná, udržujeme stejnoměrně vlhkou a přihnojujeme.

 Jiaogulan se pěstuje kvůli listům, ze kterých je výborný čaj (možno i ze syrových nebo i usušených). Několikaleté vědecké výzkumy zařadily jiaogulan mezi nejvýznamnější léčivé rostliny na světě. Patří mezi rostliny, které ovlivňují náš zdravotní a psychický stav. Obsahuje až čtyřnásobné množství léčivých látek ve srovnání s ženšenem, zejména saponidů. Potvrdilo se, že reguluje krevní tlak, hladinu cholesterolu i cukru, pozitivně působí na vylučování, ale i na ženské orgány. Podporuje správné dýchání, zvyšuje imunitu a odolnost proti stresu, chrání játra před toxickými látkami a napomáhá dlouhověkosti. Díky všem těmto pozitivním účinkům na lidské zdraví dostala i další pojmenování – rostlina nesmrtelnosti.

Provincie Guizhou na jihu Číny byla pro odborníky na dlouhověkost značnou dobu velkou záhadou. Proč právě zde, na rozhraní nejlidnatější země světa a Thajska, žije tak velký počet lidí, jejichž věk převyšuje 100 roků? Vysvětlení se našlo; může za to bylina, které místní neřeknou jinak než jiao-gu-lan. Její účinky znají již 1400 let před Kristem a také so od té doby pravidelně dopřávají čaje z jejích listů. Výsledky jsou přímo ohromující. Bylina nesmrtelnosti či pětilistý žen-šen, jak se této liánovité rostlině zvané latinsky Gynostemma pentaphylum říká, vyniká opravdu nevšedními účinky. Jak na základě řady výzkumů potvrdili čínští a japonští odborníci, rostlina obsahuje látky saponinové povahy podobně jako známý žen-šen, ale v množství mnohonásobně vyšším. Kořen žen-šenu vykazuje jen 28 látek téhož složení, zatímco žen.šen pětilistý jich má přes 80!

Výtažek z listů i čaj se odedávna používá jako prostředek k potlačení zánětů, ke snížení teploty, vykazuje antitoxické účinky při otravách a užívá se dokonce při léčbě infekční žloutenky (pomáhá obnovovat jaterní buňky). Teprve nejnovější výzkumy prokázaly, že člověku také dokáže účinně prodloužit život. Zasloužili se o to Japonci, kteří už na počátku 70. let 20. století extrahovali z Gynostemmy zvláštní složku sladké chuti. Zároveň ale vykazovala silnější biologickou aktivitu než žen-šen. Obsažené saponiny totiž mají mimo jiné vlastnosti adaptogenu, posilují imunitní systém a organismus celkově aktivují, brzdí proces stárnutí, potlačují rakovinné bujení a vředy, odbourávají stres, uklidňují a tiší bolest. Také platí za efektivní uspávací prostředek, snižují hladinu tuků v krvi, zlepšují činnost ledvin a pohlavních orgánů. Na jednu bylinu až příliš užitečných účinků!

Pětilistý žen-šen na první pohled připomíná psí víno, ale jeho výhony nedřevnatí. Jde o vytrvalou bylinu, která během nepříznivého období přichází o nať. Ale s novou růstovou sezónou opět obráží z kořenů a tvoří dlouhé šlahouny se spoustou pětičetných, sytě zelených listů. Divoce roste v horských lesích, jež jsou stále zahalené mlžným příkrovem, ale běžně se už po celá staletí pěstuje na polích, kde vyžaduje vhodnou oporu. Pěstovat se dá i u nás jako pokojová květina a je ideální do zimních zahrad, kde roste po celý rok. Dokonce se uvádí, že s důkladnou zimní přikrývkou může přečkat naši zimu i venku.

Zalít 1 lžičku sušených listů čtvrt litrem horké vody a vyluhovat 3 – 5 minut. Jiskrný žlutý nálev vyniká zvláštní příjemnou vůní jako zelené čaje.