NA SAMOTĚ

JIRNICE MODRÁ - Polemonium caeruleum

Benedikt je jednoletá rostlina, která dorůstá výšky 40 – 70 cm. Z červenohnědého oddenku vyrůstá rozvětvený, hranatý, pavučinatě vlnatý stonek. Stonkové listy jsou střídavé, kopinaté, zpeřeně střídavé, na okrajích zoubkované, ostnité a žláznatě chlupaté. Koncové úbory květů mají ostnité nafialovělé zákrovy. Květy v terči jsou žluté, trubkovité a oboupohlavé. Obvodové květy jsou jalové. Plod je rýhovaná nažka s chmýrem.

Tato rostlina pochází z Evropy, ale dnes místy roste všude v mírném pásu severní polokoule. Není tak běžná, jako některé z jejích blízce příbuzných amerických druhů.

Staří Řekové ji znali pod názvem „Polemonium“ a její kořen naložený ve víně byl kdysi předepisován v případech dysenterie, bolestí zubů a při pokousání jedovatými zvířaty.

Bohatě členěné listy svým tvarem připomínají žebřík. Bible říká: „Měl sen, na zemi stojí žebřík, jehož vrch dosahuje k nebesům, a po něm vystupují a sestupují poslové Boží.“ (Genesis 28,12).

Až do 19.století byla jirnice v Evropě známá jako „Valeranae Graecae“, tedy „řecký baldrián“, a  místy používaná k léčení, a to především k léčení syfilitidy a vztekliny. Členové americké sekty Shakerů naopak jirnici používali k léčbě zánětu pohrudnice a na horečky.

Jirnice modrá je otužilá trvalka, vysoká cca 60 cm, široká cca 45 cm. Skupinky nádherných, pohárovitých, levandulově modrých květů se objevují v létě. Středně sytě zelené listy jsou bohatě členěné na kopinaté lístky.

Výsev: Abyste získali rostliny kvetoucí brzy na jaře, zasejte drobná semínka jirnice hned na podzim na připravené secí misky a přikryjte je tenkou vrstvou zeminy. Přes zimu je nechte v chladném skleníku. Když na jaře pomine nebezpečí mrazů, semenáčky otužte a rozsázejte v rozestupech 30 cm přímo na zahradu. Pokud mají rostliny vykvést další sezonu, zasejte semínka koncem jara přímo na trvalé stanoviště.

Pěstování: Tato překrásná krátkověká trvalka vydrží téměř kdekoliv a na jakékoliv půdě, i když dává přednost vlhké, na živiny bohaté a lehce vápnité půdě. Není vázaná na slunce ani na stín, ale na slunci přece jen vypadá lépe. Poměrně krátké období květu lze prodloužit, pokud budete odkvetlá květenství odřezávat.

Jirnice je jednou z rostlin, které milují kočky. Pokud tedy žijete v místech, kde je spousta koček, poskytněte mladým rostlinám patřičnou ochranu.

Pěstování v květináči: Jirnice modrá vypadá v květináči nádherně. Pěstujte ji v kompostované zemině a nedopusťte, aby vyschla. Květináč postavte do polostínu, aby byla jirnice chráněná před horkým poledním sluncem. Tekutým hnojivem zalévejte jirnici (podle návodu výrobce) pouze v době květu.

Jiné použití: Sušené květy sice nijak nevoní, ale ve vonných směsích vypadají přitažlivě. Pro lékařské účely se už jirnice nepoužívá.