NA SAMOTĚ
KOMONICE LÉKAŘSKÁ - Melilitus officinalis

Je to statná dvouletá rostlina, vysoká až 170 cm. Má vystoupavé lodyhy s dlouze řapíkatými trojčetnými listy, jejichž lístky jsou opakvejčité, zoubkované a mají nasazenou konečnou špičku. Drobné, žluté květy, typické pro bobovité, tvoří řídké, jednostranné úžlabní hrozny, vyrůstající z paždí vrchních listů. Kvete od června do září.

Vyhovuje jí slunné stanoviště nebo mírný polostín a suchá, neutrální až alkalická půda. Roste u cest, na rumištích apod.

Užívaná část: nať nebo jen květ.

Sběr: kvetoucí nať nebo jen sdrhnuté květy se sbírají v červnu až září a suší přirozeným teplem. Sušení při umělém teple nesmí překročit 35°C. droga voní po kumarinu a chutná nahořkle.

Účinné látky a působení: obsahuje hlavně v květech asi 0,9% kumarinu a 0,2 % melolitinu, purinové deriváty, alantoin, kyselinu allantoinovou a močovou, flavonová barviva, tříslovinu, antivitamin K a fytoncidní látky. V čerstvé rostlině je kumarin a melilotin glykosidně vázaný, teprve sušením se uvolní. Antivitamin K podmiňuje antikoagulační účinky komonice. Ve větších dávkách nebo při delším užívání vyvolává droga bolesti hlavy, závratě, dávení, spavost a ochrnutí (přítomnost kumarinu) a způsobuje takové snížení krevní srážlivosti, že by mohlo vést k vnitřnímu krvácení.

POZOR - Vzhledem k nevyjasněné toxicitě a kancerogenitě kumarinu není vhodné tuto rostlinu nebo přípravky z ní používat v době těhotenství a kojení a ani se nesmí podávat dětem mladším 12 let. Je třeba si zopakovat, že drogu by zásadně neměli užívat lidé trpící poruchami krevní srážlivosti.

Užití: vnitřně v macarátu jako antikoagulant, sedativum, spasmolytikum a antiflogistikum. Droga zvyšuje kapilární odolnost, zlepšuje mozkové a periferní prokrvení a venózní oběh, má protizánětlivý účinek. Uvolňuje křeče hladkého svalstva a tlumí jejich činnost. Kumarinový účinek se používá při léčbě křečových žil, hemoroidů, zánětu žil s otoky dolních končetin, bércových vředů apod. Zmírňuje obtíže z vysokého krevního tlaku v klimakteriu a působí proti nespavosti. Ve směsích se užívá k tišení křečí žaludku, střev, kolikovitých bolestí i křečí hladkého svalstva průdušek.

Hlavně se však užívá zevně ve formě obkladů a k omývání i ve formě náplastí jako prostředek tišící, změkčující a hojící rány.

Jiné použití: Bylina se také používá jako dochucovadlo bylinných likérů a některých druhů sýrů a piva.

Semena vyséváme v dubnu na výsevní záhon nebo rovnou na trvalé stanoviště.