NA SAMOTĚ
KOPRETINA OSENNÍ "ELDORADO" - Chrysanthemum segetum

Kopretina osenní roste volně v přední Asii a jižní Evropě, u nás vzácně na sušších místech ve stupni nížin a doubrav. V zahradní kultuře se nejčastěji pěstuje nabízený kultivar, jehož rostliny jsou keřovitě rozvětvené, vysoké asi 60 cm a hustě olistěné hluboce zubatými a rozeklanými, sytě zelenými listy. Pevné stonky jsou zakončeny jednoduchými úbory velkými asi 8 cm. Hnědý terč je lemován řadou široce jazykovitých žlutých květů. Na rostlině nakvétá až 80 úborů.

Je použitelná na záhony, a to jak jednotlivě jako doplněk, tak i skupinově na větší plochy. Vhodnými partnery je pro ni na záhoně např. modrofialová ostrožka, nebo kalifornský máček. Velmi dobře se hodí k řezu; květy ve váze vydrží svěží asi 10 dnů.

Tato kopretina je velmi nenáročná. Z půdních vlastností je pro ni nejdůležitější propustnost, ze situačních výsluní. Její pěstování je snadné. Vysévá se totiž v dubnu přímo na záhon ve špetkách. Nevyséváme hlouběji než 4 cm, aby semínko stejnoměrně vzešlo. Rostliny začínají kvést koncem července, a pokud se odkvetlé úbory odstraňují, kvetou až do podzimních mrazíků.