NA SAMOTĚ

KOSTIVAL LÉKAŘSKÝ – Symphytum officinale

Rostlina pochází z Evropy a z Asie. V 17. století byla přivezena do Ameriky, kde zdomácněla. Tradičně se označuje jako Saracénský kořen. Věří se, že kostival lékařský přivezli do Anglie Křižáci, kteří objevili jeho hojivé vlastnosti – slizovitý sekret dostatečně silný na to, aby působil jako pevný obvaz držící kosti pohromadě a který mu dal přezdívku „knitbone“. Křižáci jej postoupili mnichům, kteří pečovali o nemocné. Ti jej pěstovali ve svých klášterních zahradách. Lékaři a bylinkáři Alžbětinské doby se bez něj nedokázali obejít. Recept z té doby je na mast z kostivalového kořene vařeného v cukru a lékořici smíchaný s podbělem obecným, slézem a mákem.

Kostival lékařský je otužilá a vytrvalá rostlina, vysoká i široká asi 1 m. kvete v létě bílými až fialovými květy. Tento druh je nejlepší pro lékařské použití ze všech kostivalů a může se také použít na tekuté hnojivo, protože obsahuje 3,09 % draslíku. Je to výtečná rostlina do kompostů, protože pomáhá urychlit rozklad ostatního materiálu. 

Výroba tekutého hnojiva: Rychle dostupný zdroj organického draslíku. Při výrobě hnojiva vložte 6 kg čerstvě nařezaných listů do 90ti litrového vodotěsného laminátového sudu. Nepoužívejte kov, neboť rez by do tekutého hnojiva dodala toxické množství oxidu kovu. Naplňte sud dešťovou vodou a zakryjte víkem, abyste zamezili přístupu světla. Asi za čtyři týdny může být čistá tekutina odčerpána kohoutkem na dně sudu. Je to ideální hnojivo na rajčata, cibuli, angrešt, fazole a všechny plodiny náročné na draslík. Může být použito jako listové hnojivo. Nevýhoda této metody spočívá v tom, že roztok zapáchá, neboť listy kostivalu obsahují 3,4 % bílkovin, které při rozkladu zapáchají.  

Pěstování: Kostival je velmi odolný, preferuje slunce nebo polostín a vlhkou půdu, ale snáší i jiné podmínky. Má rozsáhlý kořenový systém. 

Lékařské použití: Kostivalu se věnovalo poslední dobou mnoho pozornosti nejen jako cenné léčivé rostlině, zdroji vitaminu B12, ale také jako potenciálnímu zdroji bílkovin. Kostival se také používá jako teplý obklad na městkové vředy a obklad na křečové žíly. Zmírňuje bolest při popálení a léčí menší popáleniny.

POZOR – Udává se, že kostival způsobuje vážné poranění jater, pokud je užíván ve velkém množství po dlouhou dobu (myšleno vnitřně - čaj).

Další použití: Převařené čerstvé listy se používají jako zlatavé barvivo na tkaniny. Kostival je také dobré krmivo pro dostihové koně a pomáhá léčit zchvácení kopyt. Při léčení zhnisaných ran u zvířat vložte placku (tj. teplý obklad) z kostivalu mezi čisté kusy bavlny a přivažte na postižená místa.