NA SAMOTĚ

KOZLÍK LÉKAŘSKÝ - Valeriana officinalis

Trvalka, vysoká cca 1,2m. Kvete v létě světle růžovými nebo bílými  květy. Je to jedna z nejraněji kvetoucích rostlin. Má ráda vlhkost a kořeny v chladu (proto dává přednost stanovištím blízko vody). Lze pěstovat s úspěchem téměř v každé zahradní půdě na slunci i v hlubokém stínu. Pamatujte, že kočky přitahuje pach kozlíku (stejně tak i krysy – možno dávat kousek kořene do pastí), až pro něj budete vybírat místo. Kořeny mají uklidňující účinek.

 Jejich sedativní a protikřečové působení se využívá při léčbě široké škály nervových onemocnění a zažívacích kolik. Odvar z kořene pomáhá při středně silné nespavosti, náhlých emocionálních stresech, bolesti hlavy, zažívacích obtížích a nervovém vyčerpání. Kozlík se nesmí dlouho užívat ve stejných dávkách! 

Vyséváme brzy zjara do truhlíků nebo do pařeniště, nezasypávat zeminou, zpozdilo by to vyklíčení. Poté se vzrostlé semenáčky rozsazují přímo na stanoviště cca 60 cm od sebe.

V pozdním podzimu se vyrývají celé kořeny 2-3letých rostlin, umyjí se, usuší a poté se nakrájí na manipulovatelné kousky.