NA SAMOTĚ

KŘEN SELSKÝ - Armoracia rusticana

Trvalka, vysoká 60-90cm, někdy se objevují bílé květy. Kořen může být až 60cm dlouhý a 5cm široký. Nenáročný, ale pro dobrý růst potřebuje lehkou, na živiny bohatou a vlhkou půdu, slunná až polostinná místa.

 Pochází pravděpodobně z území dnešní Moldávie a jižní Ukrajiny, k nám se dostala se Slovany. Od 12. století se křen pěstoval ve střední Evropě v klášterních zahradách, odkud se postupně dostal i do zahrad selských. Ze slovanského chřen je odvozeno pojmenování i v některých dalších evropských jazycích – křen, nebo také Kren používané v Rakousku a Bavorsku, cren nebo také crenno v utalštině. Vědecké jméno Armoracia je podle některých zdrojů keltského původu, má označovat rostlinu milující blízkost moře, tedy vlhká stanoviště.

V lidových pověrách je křen považován za talisman pro štěstí. Když vložíte kousek sušeného kořene křenu do peněženky, postará se o to, aby vaše peněženka nebyla nikdy po celý rok prázdná – co říkáte, nestojí to za vyzkoušení?

Sbírají se mladé listy (přidávají se do salátů), ale hlavně kořen. Nejsilnější vůni získávají kořeny sklizení na podzim.  

V kořenech je nejen vsoká koncentrace vitaminu C a draslíku, ale především éterické hořčičné silice s antibiotickými účinky. Silice jsou z lidského těla vylučovány přes ledviny a dýchací cesty. Křen, někdy označovaný jako „kuchyňský penicilin”, ničí různé bakterie a houby vyvolávající infekční onemocnění močových a dýchacích cest. Hořčičné silice pomáhají uvolňovat hlen v dýchacích cestách a usnadňují odkašlávání. V ledvinách se projevují močopudnými účinky. Tato skupina sloučenin také stimuluje produkci žaludeční šťávy, zvyšuje chuť k jídlu a podporuje zdravé zažívání.

Při zevní aplikaci nastrouhaného kořene dosáhnete podráždění pokožky, spojeného se zesílením prokrvení a prohřátí, což vede ve výsledku k uvolnění křečí. 

Kořeny obsahují vápník, sodík, hořčík a vitamín C; mají antibiotický účinek. Dá se vnitřně užívat i na pakostnici a revmatismus. Placky s nastrouhaným křenem se dají přikládat na omrzliny, ztuhlé svaly, ischias a revmatické klouby, čímž se podpoří krevní oběh. Pronikavá vůně křenu může mít ohromující účinky, např. dokáže na jedno nadechnutí protáhnout ucpaný nos. Křenová kúra pomáhá při zánětech vedlejších dutin nosních, bolestech hlavy nebo migrénách, při neuralgiích, artróze, bolestech zubů a při nežidech.