NA SAMOTĚ

LEBEDA ZAHRADNÍ ČERVENÁ - Atriplex hortensis "Rubra"

Lebeda v červené i zelené formě je ve venkovských zahradách dávným hostem. Snadno se sama vysévá a příští rok se na záhonu sama objeví. Se svou matně červenou barvou a vysokým rovným vzrůstem působí tak impozantně, že možná zapomenete na její význam jako špenátové zeleniny!

 Tato prastará kulturní rostlina z Malé Asie se rozšířila po celé jižní a střední Evropě. Lebeda je nenáročná, rychle roste, sklízet ji můžete již po 5-6 týdnech. Proto také asi byla do doby asi před 200 lety velmi ceněna a vařila se jako špenát.

Lebeda je jednoletá, sklízí se při výšce asi 30cm, dokud je jemná, tedy dříve, než za teplejších dnů vyžene do květu. Je jedlá, konzumují se jen listy, nikoli tvrdé stonky. Chuť je příjemná, o něco výraznější než u špenátu. Listy při vaření rychle změknou, následně se připravují podle receptů na úpravu špenátu..

Pěstování a péče: Lebedě se daří na každé zahradní půdě, a to jak na slunci, tak v polostínu. Rychle roste a hodí se do všech volných míst, které během jara a léta na záhonech vzniknou. Vysévá se časně na jaře (únor až duben), ale možný je i postupný výsev až do září, řídce do řádek od sebe vzdálených 30-40cm.