NA SAMOTĚ

LEVANDULE LÉKAŘSKÁ – Lavandula angustifolia

Levandule je původem z oblasti Středozemního moře, Kanárských ostrovů a Indie. Dnes se pěstuje všude tam, kde je teplo a slunečno. Dlouho před tím, než svět ovládly umělé deodoranty a koupelové soli, přidávali staří Římané do svých koupelí levanduli. Její název je odvozen z latinského „lava”, což znamená „prát” nebo „mýt se”. Je to vždyzelená mrazuvzdorná trvalka; existuje i mnoho dalších druhů, některé jsou chladuvzdorné. Vysoká je cca 80cm, kvete modrofialově.

Hodí se do bylinkových rabátek, živých plotů.. Všechny druhy potřebují slunné místo a propustnou půdu. Keříky zaštipujeme, aby si udržely pěkný tvar, ale ne až do starého dřeva, protože to už neobrazí. Po odkvětu lodyhy ostříháme až k listům, časně na podzim ostříhejte znovu; dbejte na to, aby jste to stihli do příchodu mrazíků, jinak by dužnaté nové výhonky mohly odumřít.

Čerstvými květy si potírejte kůži, anebo si snítku levandule vetkněte do šatů, obojí odpuzuje  hmyz. V celé své historii byla levandule lékařsky používána k tišení, uklidňování a potlačování. Dnes je poptávka po levandulovém oleji. Ten se často inhaloval, aby zabránil závratím a mdlobám.

Je výborným lékem na popáleniny a na pobodání hmyzem. Jeho antibakteriální účinky pomáhají léčit řezné rány. Olej zabíjí také bacily diftérie a tyfu, stejně jako streptokoky a pneumokoky. Kapka oleje natřená na spánek pomůže při bolesti hlavy. Olej pomáhá proti bolestem v krku, zanícené kůži, zánětům, revmatickým bolestem, úzkostem, nespavosti a depresím. Levandulový olej se přidává do koupelí, zmírňuje bolest zubů a výrony, hysterii atřesavku.

MAGICKÁ UŽITÍ: Levandule se vhazuje do slunovratové hranice jako dar bohům a bohyním. coby složka zaříkání lásky, vůně levandule prý přitahuje muže. Domu přináší mír, radost a zdraví. 

 

 

 

 

 

,