NA SAMOTĚ

MAHONIE CESMÍNOLISTÁ - Mahonia aquifolium

Rod čítající asi 70 druhů stálezelených keřů rostoucích na skalnatých místech a v lesích Himálaje, východní Asie a Severní a Střední Ameriky. Jsou pěstovány pro hezké listy, vonné květy, ozdobné plody. Střídavé zpeřené nebo někdy dlanitě trojlaločné listy s trnitými okraji bývají světle šedozelené až tmavě zelené, v mládí někdy nachově červené nebo oranžovočervené. Hrozny nebo laty hluboce miskovitých, obvykle žlutých květů až 1,5 cm velkých později vystřídají kulaté nebo vejčité nachové až černé plody.

Mahonie má využití na mnoha místech - nízké druhy a kultivary jako pokryvné rostliny, vyšší jako solitéry, v keřové výsadbě nebo hajní partii zahrady.

Je zcela mrazuvzdorná.

Nabízená mahonie je otevřený odnožující keř se zpeřenými, jasně zelenými listy až 30 cm dlouhými, až s 9 šikmo vejčitými, ostnitě zubatými lístky, v zimě se zbarvujícími do červenonachova. Žluté květy v hustě nahloučených hroznech až 8 cm dlouhých kvetou později na jaře, pak je vystřídají modročerné bobule.

Výška do 1 m, šířka cca 1,5 m.

Pěstujeme ve středně úživné, humusem bohaté vlhké propustné půdě. Většina mahonií má raději úplné nebo částečné zastínění, ale tolerují i slunné polohy, pokud půda není příliš suchá.

Řez provádíme v dubnu / květnu po odkvětu, jen odstraníme nemocné nebo suché větve. Nemusí se řezat pravidelně.