NA SAMOTĚ

MALINÍK OBECNÝ "AUTUMN BLISS" - Rubus idaeus

Maliník je opadavý, samosprašný, mrazuvzdorný keř, až 2,5 m vysoký.

Plody mají vysoký obsah vitamínu C, riboflavinu a niacinu.

Zatímco mnoho lidí považuje za nejlepší ovoce jahody, jiní si myslí, že maliny jsou stejně tak dobré, ne-li ještě lepší. Tyto skvělé plody se ale narozdíl od jahod velice rychle kazí, a proto se s nimi nesetkáváme tak často. Přestože je jejich pěstování velice snadné, nejsou jako zahradní plodina příliš rozšířené.

Nabízená odrůda AUTUMN BLISS je patrně nejlepší odrůdou pro pozdní sklizeň. Plody mají výbornou chuť; jsou středně velké až velké, aromatické a nasládlé, při úplném dozrání až vínové barvy.

Pěstování: Maliníku se nejlépe daří v chladnějších a vlhčích oblastech; lze ho však pěstovat i kdekoli jinde, zajistíme-li vydatnou zálivku a bohatou spíše neutrální či kyselou půdu, dostatečné množství kompostu a vysoké nastýlání. V oblastech se suchým teplým létem a vlhkým podzimem se lépe daří odrůdám plodícím na podzim, které také díky suššímu létu méně trpí červivostí. Odrůdy plodící v létě vyžadují vlhkou půdu a spokojí se se stinnými místy. Nesnáší suchá stanoviště a slunné zídky, ale lze je pěstovat na chladnějších, zastíněných místech s dostatečnou vlhkostí.

U starších, dobře zakořeněných rostlin lze některé loňské výhony nechat - budou také plodit, a to už od konce června. Plodí na nových výhonech přibližně od srpna do prvních mrazíků.