NA SAMOTĚ

MÁŘÍ LIST BALŠÁMOVÝ -  Tanacetum  balsamita tomentosum

Máří list má původ v západní Asii a v době rozšíření do Ameriky v 17. století Culpeper napsal o jeho používání v Evropě, že „kopretina (neboli máří list) je běžně známá z každé zahrady, není nutné ji proto popisovat“. Od té doby pak v Americe opustila hranice zahrad a divoce se rozšířila na americkém východě a středozápadě, zatímco v Evropě se stala celkem vzácnou. Teprve nedávno byl o ni opět oživen zájem mezi pěstiteli a zahradníky. Botanici ji během posledních dvaceti let dvakrát přeřadili do jiného rodu, z původního Chrysanthemum do rodu Balsamita či Tomentosum.

První slabiku „ale“ svého anglického obecného názvu – alecost, získala rostlina pro své používání při výrobě piva ve středověku, kdy měly její voňavé listy a kvetoucí vršky dodat pivu svíravou, mátovou chuť. Druhá část „cost“ pochází z „kostos“, řecky „kořeněný, aromatický“. Doslovně „alecost“ znamená „aromatická bylinka pro svrchně kvašené pivo“. Druhá alternativa anglického názvu, costmary, symbolizuje mateřství a vyjadřuje druhý tradiční způsob použití této rostliny – výrobu čaje.

Zvyk puritánů rozšířil názvosloví o další přezdívku – list Bible. Puritáni totiž používali listy rostliny jako voňavé záložky do Bible, neboť jejich vůně zaháněla slabost hladu během dlouhých kázání. 

Máří list balšámový je vytrvalá rostlina, vysoká asi 1 m, široká 45 cm. Malé bílé květy se žlutým středem kvetou od poloviny do konce léta. Při zemi má velkou růžici oválných aromatických stříbrozelených listů. 

Lékařské použití: Tradičně se používá ve formě čaje pro zmírnění bolestí při porodu. Byla také používána jako posilující lék při nachlazení, kataru, žaludečních potížích a při menstruačních bolestech. Při bodnutí včelou nebo ovádem potírejte postižené místo čerstvými listy, zmírníte tak bolest. 

Jiné použití: Sladce vonící listy se používají k zintenzivnění vůně ostatních bylin. Jsou užívány také jako prostředek k odpuzení hmyzu. Možno použít ji do vonných směsí, vložit mezi prádlo nebo smíchané s levandulí k výrobě voňavých sáčků. Vyluhujete-li ji, získáte voňavou tinkturu k tónování vlasů. Čerstvé nebo usušené listy mohou být použity pro voňavou a osvěžující koupel.