NA SAMOTĚ

MATEŘÍDOUŠKA – Thymus

Tento rod zahrnuje množství druhů a kultivarů, které jsou vzhledově velmi různorodé. Pocházejí z mnoha částí světa. Nacházejí se až na Islandu a západní Asii, ačkoliv většina z nich roste v oblasti Středozemního moře. Mateřídouškový olej používali již staří Egypťané při balzamování. Řekové ji používali v koupelích a jako kadidlo v chrámech. Římané jí používali na očištění svých pokojů. Její použití se rozšířilo po Evropě s největší pravděpodobností jejich invazí. Tak se dostala až do Británie.

Ve středověku se pití mateřídouškového odvaru stalo součástí rituálu, který umožňoval spatřit víly. Jako jedna z mnoha bylinek se používala v kytičkách, které měly v obydlí odstranit pach z nemoci. Díky jejím antiseptickým vlastnostem ji znalci používali spolu s rozmarýnou lékařskou k prevenci horečky.

Pěstování: Aby dobře kvetla, potřebuje mateřídouška chudou, dobře propustnou, odvodněnou půdu. Je to rostlina milující sucho. Je nezbytné sestříhat ji po odkvětu – tím se podpoří nejen růst, ale také to zabraňuje rostlině zdřevnatět a natahovat se v nesprávném směru. 

POZOR – Ačkoli dávka léčiva získaná z celé rostliny je bezpečná, jakékoli množství prchavého oleje je jedovaté a nesmí se používat vnitřně, pouze s výjimkou předpisu. V těhotenství se vyhýbejte všemu. 

Kuchyňské použití: Mateřídouška podporuje zažívání a pomáhá chemicky rozložit tučná jídla. Je jedna z hlavních komponentů bouquet garni, používá se v marinádách, při dušení a výhonek nebo dva s polovinou cibule vytváří perfektní kořenící směs na kuře. 

Lékařské použití: Mateřídouška má silné antiseptické vlastnosti. Čaj se používá jako kloktadlo a na výplachy úst. Je to také výborný lék na bolesti v krku a zanícené dásně. Velmi vhodný na kocovinu.

Základní olej je antibakteriální a antifungicidní. Používá se průmyslově na výrobu zubních past, ústních vod, kloktadel a ostatních  výrobků. Lze jej také použít na zabíjení larev komárů. Několik kapek mateřídouškového oleje přidaných do koupele mírní revmatické bolesti a používá do masážních olejů.