NA SAMOTĚ

MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ - Melissa officinalis

Tato rostlina pochází z oblasti Středomoří a ze střední Evropy, zdomácněla ale i v Severní Americe a zplaněla i v Británii. Tato prastará byliny byla zasvěcena bohyni Dianě a staří Řekové ji používali již před 2000 lety. Rodové jméno, Melissa, znamená řecky „včela“ a oskazuje na řeckou pověru, podle které snítka meduňky vložená do prázdného úlu přiláká včelí roj, zatímco meduňka rostoucí u obsazeného úlu nedovolí včelám úl opustit. Tato pověra přežívala i ve středověku, kdy cukr byl vysoce ceněnou látkou a med luxusem.

Ve středověku se meduňka používala ke snižování krevního tlaku, k léčení ran, na bolesti zubů, pokousání vzteklým psem, vyrážku, bolesti v krku a těhotenskou nevolnost. Tvrdilo se dokonce, že pomáhá proti plešatosti a dámy si meduňku dávaly do lněných nebo hedvábných amuletů, které jim měly přinést štěstí v lásce.

Na celém světě se tvrdí, že meduňka prodlužuje život. Princ Llevellyn z Glamorganu tvrdil, že pil meduňkový čaj každý den po celý svůj 108 let trvající život.

Vynecháme-li pověry, autoři herbářů si po staletí považovali meduňky jako tonikum odstraňující melancholii a v současné aromaterapii je meduňka používána na odstraňování depresí. 

Pěstování: Meduňka lékařská poroste téměř na jakékoli půdě a na jakémkoliv místě. Přednost ale dává vlhké, na živiny bohaté půdě na slunečném místě s trochou poledního stínu. Nať seřezávat během roku před vykvetením - vytvoří se pak větší trs. Množíme dělením na jaře nebo na podzim, nebo v květnu semeny - déle klíčí. Po 3-5 lety rostlinku obnovit. 

Kuchyňské použití: Meduňka je jednou z těch rostlin, které příjemně voní, ale chutnají jako špatně uvařené zelí. Čerstvé listy meduňky přidávejte do octů. Celé listy přidávejte k pohárům vína, čaje nebo piva, nebo nasekané k pokrmům z ryb nebo hub. Čerstvě nasekané listy můžete zamíchat do měkkého sýru. Meduňka se často přidává do domácích likérů a ve Francii je tak populární, že se jí tam říká „Tea de France“ – francouzský čaj. 

Lékařské použití: O meduňkovém čaji se tvrdí, že pomáhá od bolestí hlavy a že navrací paměť. Je dobré ho také pít po jídle, aby napomohl trávení, uvolnil nadýmání a odstranil koliku. Olej se v aromaterapii doporučuje na nervozitu, nespavost, deprese a bolesti hlavy. Pomáhá rovněž lidem, trpícím ekzémy. 

Jiné použití: Tuto rostlinu mají ve velké oblibě včely. Vám mohou její květy připadat fádní, ale pro včely představují pravý ráj. Meduňku proto sázejte poblíž včelích úlů a kolem ovocných sadů, aby tam lákala opylující včely.