NA SAMOTĚ
MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ - Calendula officinalis

Z historie: Sponsa solis (sluneční nevěsta) – tak bývá měsíček někdy nazýván, neboť se sluníčka jeho květních úborů obracejí k obloze za bohem Slunce Heliem. Pokud se zářivé květní úbory časně ráno otevřou, slibují krásný slunečný den; kolem 17. hodiny se opět zavřou. Naopak pokud jsou v 7 hodin ráno ještě zavřené, měli bychom počítat s deštivým dnem; žádný div, že mezi lidovými názvy nalezneme i označení dešťová bylina. Vědecké rodové jméno Calendula vychází buď z latinského výrazu calendae (měsíce), protože druh kvete dlouhé měsíce, nebo případně z jiného latinského výrazu calthula (ženský oděv žluté barvy).

Staří Egypťané měli měsíček jako oblíbenou rostlinu a drželi ji ve veliké úctě, obdivovali její neuvěřitelnou růstovou a regenerační schopnost. Měsíček totiž kvete velmi bohatě; a ještě bujněji kvete, když se jeho úbory průběžně sklízejí. Calendula je proto tradiční součástí svatebních kytic; je symbolem přání, aby láska manželů nikdy neskončila, a naopak přinášela stále nové květy. Měsíček byl znám pravděpodobně už v období antiky, ale první spolehlivý záznam pochází z pera sv. Hildegardy (1098-1179). Abatyše předepisovala bylinu proti poruchám zažívání, jako protijed při otravách a zevně na ošetření ekzémů a plísňového onemocnění pokožky vlasové části hlavy (tzv. favus). Ve středověku se začal měsíček pěstovat v zahradách. V 17. století byly sušené korunní lístky prodávané v lékárnách natolik žádané, že je museli lékárníci a drogisti připravovat přímo v sudech. Mattioli, ve středověku žijící přírodní lékař, označil měsíček jako „herba Capri“, tzn. bylina proti rakovině s „vnějšími i vnitřními účinky, vlivem na posilování srdce a pocení, rozčleňování a otvírání“. Díky příznivému účinku na rychlé zahojení ran bez jakýchkoli komplikací se stal měsíček jednou z nejznámějších léčivých rostlin.

Pěstování: Měsíček nevyžaduje žádnou zvláštní péči a přitom je úžasnou ozdobou do každé zahrady. Vysévá se během března až května na slunné stanoviště. Potřebuje k růstu vzduch a světlo. Upřednostňují se odrůdy s oranžovočervenými květy, které mají vyšší obsah karotenoidů! Květy sklízíme za slunného počasí mezi 11. a 12. hodinou. 

Lékařské použití; vnější: Záněty kůže a sliznice, vředy, ekzémy a záněty žil nebo hemoroidy (sedací koupel). Odřená kolena či krevní výrony, suché rozpraskané ruce a rty. Špatně se hojící rány a zranění ze sportu, pohmožděniny, řezné a tupé rány, rány způsobené kousnutím, proleženiny (dekubitus – mažte preventivně dopředu!), akné, abscesy, záněty chlupového váčku (nežidy), poraněné prsní bradavky kojících matek, zánět mléčných žláz, poraněný dětský zadeček, plenková dermatitida. Na popáleniny (až 2. stupně), omrzliny, při ozařování u rakoviny prsu, k pooperační péči a rychlejšímu hojení rány. Měsíčkový čaj jako oční voda při zánětu spojivek posiluje obranný systém a zabraňuje množení bakterií. Vyplachování oblasti dutiny ústní a hrtanu při zánětu sliznice dutiny ústní, po trhání zubů, na afty, paradentózu a zánět mandlí (tonsilitida). K ošetření rány po amputaci, na bércové vředy (ulcus cruris); vlhké obklady (čaj, tinktura) na vyčištění a počáteční ošetření, posléze měsíčková mast. Olej z měsíčku a třezalky předstihuje svými účinky na hojení žilních vředů dokonce léčbu antibiotiky. Při vosím či včelím bodnutí se nanášejí čerstvě rozemnuté květní úbory přímo na kůži. U hlubokých ran, k vyčištění nebo zacelení rány: 1 lžička měsíčkové tinktury na 2 polévkové lžíce vody nebo měsíčkový čaj.

Lékařské použití, vnitřní: jako doplňková léčba zažívacích potíží, žaludečních a střevních vředů a zánětů, onemocnění žlučových cest a při poruchách menstruace. Jako doplněk k léčbě rakoviny, na podporu imunitního systému, k vylepšení celkového zdravotního stavu a k povzbuzení k chuti k jídlu a dobrého spánku. 

Léčivé účinky: měsíček se řadí mezi nejznámější léčivé rostliny, nevyskytují se problémy se snášenlivostí ve srovnání s prhou arnikou je jemnějším léčivem bez vedlejších účinků (nevyvolává kontaktní alergie). Proto je obzvlášť vhodnou bylinou pro samoléčbu. Obsažené karotenoidy potlačují zánětlivé procesy, starají se o rychlé uzavření ran, stimulují rychlé hojení a tvorbu nové tkáně, podporují také odtok lymfy z postiženého místa a zabraňují hromadění tekutiny v okolních tkáních (otoky). Jejich působením je pokožka v místě poranění poddajná, pružná a odolná; karotenoidy podporují hojení jizev. Éterický olej a flavonoidy zabraňují množení bezpočtu bakterií, saponiny naproti tomu působí proti virům (chřipkové infekce, herpesviry – měsíček je výborným doplňkem v léčbě oparu na oku!), houbám (Candida monosa) a prvokům (sexuálně přenosné trichomonády). Přítomné polysacharidy navíc stimulují přirozený imunitní systém. Měsíček je vhodný i pro péči o pokožku a pro kosmetické využití – na citlivou, vysušenou, zchoulostivělou, poraněnou nebo podrážděnou pokožku, také v případě náchylnosti ke vzniku alergií. Je také nejlepším řešením pro péči o citlivou dětskou nebo stařeckou pokožku. Bylinka povzbuzuje látkový metabolismus kožních buněk, stimuluje tvorbu nových buněk a zlepšuje prokrvení kůže.