NA SAMOTĚ

MĚSÍČNICE ROČNÍ Lunaria annua

Je to jednoletý nebo dvouletý druh, který roste planě v jižní Evropě. V zahradách se pěstoval už za středověku a od té doby se místy nachází zplanělý i v severnějších částech Evropy, tedy i u nás.

Rostliny dorůstají výšky až 1 m a ve své horní části jsou rozvětvené. Mají přisedlé, srdčité až podlouhlé, nestejně zoubkované listy. Vonící květy v konečných hroznech jsou nachově červené, řidčeji čistě bílé. Nejozdobnější jsou odkvetlé rostliny; zralé šešulky mají zcela ojedinělý tvar; jsou krátce elipsovité, velké 2 - 3 x 3 - 5 cm, úplně ploché, velmi tenké - a jejich stěny mají hedvábný lesk. Pro tyto penízky, které se dají sušit, je měsíčnice ještě dnes oblíbenou rostlinou.

Její pěstování v zahradách je celkem snadné. Pěstuje se jako letnička nebo dvouletka; může se vysévat počátkem dubna přímo na záhon - pak kvete a dozrává v témž roce, nebo se mlže vysévat v červnu do studeného pařeniště a vysazovat koncem srpna na stanoviště, kde přezimuje. Kvete pak zjara následujícího roku a koncem léta dozrává. Dvouleté rostliny jsou statnější a bohatší na květy a samozřejmě na "penízky".

Roste v každé zahradní půdě a je nenáročná na slunce. Může se tedy pěstovat i v polostínu.