NA SAMOTĚ
MONARDA - ZAVINUTKA - AMERICKÁ MEDUŇKA - Monarda didyma

Tato překrásná rostlina se zářivými květy pochází ze Severní Ameriky, ale dnes se pěstuje v zahradách všude na světě. Španělský název byl této rostlině dán na počest španělského lékařského botanika dr. Nikolase Monarda ze Sevilly, který roku 1569 sepsal herbář amerických rostlin

Zavinutka je velmi atraktivní rostlina. Její květy příjemně voní, dlouho vydrží a ve velkém přitahují včely. Všechny zavinutky výborně rostou ve vlhké na živiny bohaté půdě, dávají přednost polostínu, ale pokud má dostatečně vlhkou půdu, poroste dobře i na slunném místě. Sušené květy jsou významnou součástí vonných směsí, protože si dobře udržují svou vůni i barvu.

Využití - užívala se jako protirevmatický lék a jako prostředek pro podporu trávení. Také ji můžeme používat při horečnatém kataru horních cest dýchacích a při zimnici spojené s třesavkou. Dobře také působí při zánětu průdušek, zmírňuje zažívací potíže včetně žaludeční neurózy.
Droga má také uklidňující účinky, je možné ji použít jako mírný uspávací prostředek. Tlumí menstruační bolesti. Je možné ji také použít ve formě kloktadla při bolestech v krku.
Monardový olej byl mezi indiány proslulým prostředkem pro masáže při bolestech zad.

Vynikající je koupel rukou nebo nohou jako doplněk vnitřní protirevmatické léčby. Omývání čajem z monardy v kombinaci se slézem tlumí projevy alergických ekzémů, zejména u malých dětí. 

 
Pěstování - nenáročná, vhodná na slunce i do polostínu, vysoká 50-100cm.