NA SAMOTĚ
NETŘESK STŘEŠNÍ – Sempervivum tectorum

Pochází z hornatých oblastí střední a jižní Evropy. V současné době roste v mnoha různých oblastech po celém světě včetně Severní Ameriky.

Rodové jméno Sempervivum pochází z latinského „semper vivo“, což znamení „navždy živý“. Druhové jméno tectorum znamená „ze střech“. Záznamy staré 2000 let udávají, že netřesky rostly na střešních taškách.

O netřesku se říká, že ho lidem daroval samotný Zeus nebo Jupiter, aby ochraňoval domy před ohněm a bleskem. Římané proto pěstovali netřesky v urnách na dvorech a Karel Veliký ho přikázal pěstovat na každé střeše. Tato víry se vine celou historií. Ve středověku se věřilo, že netřesk ochrání doškovou střechu proti ohni, proti vlivům povětrnosti a proti čarám. Ve středověku se rostlina často anglicky nazývala „erewort“, tedy cosi jako „ušní bylina“, a používala se proti hluchotě.

Je otužilý, stálezelený, vytrvalý. Vysoký je 5 cm, v květu 10 až 15 cm. Květy jsou hvězdicovité, růžové. Listy jsou šedozelené oválné, zašpičatělé a dužnaté. 

Pěstování: V základě by měla být půda dobře odvodněná a jen v tenké vrstvě. Netřesky dávají přednost jen velmi malému množství půdy, případně žádné půdě. Rostou všude na skalách vystavených vlivu počasí i na chráněných místech, samozřejmě i na skalkách. Další vhodné místo pro jejich pěstování jsou mezery mezi dlažebními kostkami nebo mezi ostatními plazivými rostlinami jako je třeba mateřídouška. Může trvat roky, než vykvetou, ale než k tomu dojde, vytvoří mnoho odnoží a stará (kvetou růžice) následně odumře. 

Kuchyňské použití: Dužnaté listy se mohou přidávat do salátů – saláty tím získají na chuti. 

Lékařské použití: Listy mají stahující účinek. Když se přelomí, mohou se použít na spáleniny, kousnutí hmyzem a ostatní kožní problémy. Vymačkejte šťávu na infikovanou oblast. Výborně pomůže při žahnutí kopřivou – lepší než si postižené místo škrábat. Pro zjemnění kůže kolem kuřích ok použijte následující recept – nechte několik hodin vyluhovat jeden lístek netřesku ve vodě a pak roztokem nechte nasáknout příslušné místo. Pokud je to nutné, zopakujte.

Čaj ze spařených listů se používá při zaníceném hrdle, bronchitidě a onemocnění v ústech. Říká se, že žvýkání několika listů v ústech pomáhá při bolesti zubů.