NA SAMOTĚ

OŘECHOKŘÍDLEC, OŘECHOPLODEC - Caryopteris clandonensis

   

Rod zahrnující 6 druhů aromatických opadavých polokeřů a trvalek rostoucích v nejrůznějších podmínkách, včetně suchých a teplých strání Himálaje a hor východní Asie. Mají vstřícné jednoduché celokrajné až zubaté listy a malé, obvykle modré květy, které rozkvétají v koncových nebo bočních latách či vrcholících. Pěstují se kvůli přitažlivým vonným listům a květům, které kvetou na letorostech od pozdního léta do podzimu. Skvěle se hodí pro smíšené záhony nebo mezi keře.

Nabízím kultivar:

Ořechokřídlec kladronský "WORCESTER GOLD" má teple žluté listoví, vejčitě kopinaté listy jsou dlouhé až 5 cm, zespodu jsou stříbřitě chlupaté. Větve nesou boční nebo koncové vrcholíky s levandulově modrými květy o průměru až 1 cm. Vysoký je 1 m, šířka 1,5 m.

Pěstujeme ve středně úrodné lehké, dobře odvodněné půdě na přímém slunci. Tam, kde hrozí holomrazy, pěstujeme ořechokřídlec u teplé prosluněné zdi, nebo na zimu přikryjeme chvojím.

Pro bohaté kvetení je nutný silný zpětný řez, který provádíme na jaře, před rašením. Všechny větvě ostříháme asi 5 - 10 cm od země.

Nabízené sazenice jsou veliké 15 až 30 cm.