NA SAMOTĚ
OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ – Silybum marianum (L.)

Statná jednoletá bodlákovitá rostlina se silnou, větvenou lodyhou, až 1,5 m vysoká. Je to prastará léčivá rostlina, která se zvláště v 16. století těšila velké pozornosti. Dnes se pěstuje jako solitéra nebo jako letní živý plot. Původem je ze Středomoří; i nás se pěstuje v selských zahradách, někdy roste divoce na návsích, rumištích a kamenitých stráních. Kvete od července do září.

 Pomáhá při jaterních poruchách nejrůznějších druhů a příčin. Účinné látky játra chrání a působí regenerativně na dnes velmi rozšířená tučná játra. Ostropestřec působí jako neškodný, pro játra vhodné rostlinné terapeutikum. Účinnou látkou je komplex silymarinu. Tato účinná látka je i při větším dávkování bez vedlejších účinků a mimořádně účinná na regeneraci jater.

Při jednom modelovém pokusu se dokonce použil nejnebezpečnější „jaterní jed“ – muchomůrka zelená s uspokojivým úspěchem. Podle předložených pokusných údajů není nutno váhat, že ostropestřec působí na játra ochranně a regenerativně. Pro lidi trpící na játra nebo s citlivými játry je čajová kúra s bodlákem doporučeníhodná. Potíže brzy pominou a pocit uspokojení se zvýší. I po přestárlém akutním hepatitisu se úspěšně použije ostropestřec na doléčení.

Příprava čaje – 1 čajová lžička plodů ostropestřce se přelije ¼ litrem vařící vody, 10 – 20 minut louhovat a pak scedit. Čaj pijeme horký po doušcích – ráno na lačný žaludek, ½ h před obědem a večer před spaním 1 šálek.

Vyséváme přímo na záhon v dubnu až květnu do sponu 30 x 100cm.