NA SAMOTĚ

PÍSKAVICE ŘECKÉ SENO Trigonella foenum-graecum

Jednoletá až 50 cm vysoká bylina. Má vřetenovitý kořen a jednoduchou, přímou, málo větvenou lodyhu s trojčetnými listy. Lístky jsou opakvejčité až podlouhle kopinaté. Květy vyrůstají po jednom nebo po dvou v úžlabí listů a mají žlutobílou korunu. Plodem je šavlovitý, dlouze zobanitý, až 10 cm dlouhý lusk s 10 až 20 semeny. Bylina má silné charakteristické aroma. Kvete v červnu a červenci. Pískavice se řadí mezi medonosné rostliny.

Užívanou částí je semeno.

Sběr: snopky rostlin se nechají zaschnout a semeno se získává v době zralosti lusků výmlatem. Potom se nechá v tenkých vrstvách dosušit. Při žvýkání rychle slizovatí a má hořkou chuť.

Účinné látky a působení: Obsahuje průměrně 20 – 30% slizových látek, bílkoviny, tuk, silici, saponin, trigonellin, flavonový glykosid, mnoho organicky vázaného fosforu, železa a cholin.

Posilující účinek drogy podmiňuje vysoký obsah bílkovin, tuku a slizu, zesílený předpůsobením saponinu a chuť povzbuzující hořčin. Působí příznivě na žaludeční a střevní činnost a celkovou výměnu látkovou. Podporuje odkašlávání. Zevně obsahové látky překrvují kůži a urychlují hojení ran. Byl prokázán příznivý vliv na snižování hladiny cukru v krvi. Droga také mírně snižuje krevní tlak.

Užití: Vnitřně jako roborans a expektorans v prášku (3x denně kávovou lžičku práškovaného semene se zavařeninou) jako sílící prostředek při celkové slabosti a rekonvalescenci. V macarátu se může užívat proti kašli. Zevně se užívá semeno rozvařené v kaši v teplých obkladech jako hyperemizující prostředek, který mírní bolesti při zánětech kloubů a artrózách.

Vysévá se v dubnu do pařeniště, nebo rovnou na stanoviště.