NA SAMOTĚ

PLICNÍK LÉKAŘSKÝ - Pulmonaria officinalis

Plicník pochází z Evropy a ze severních oblastí USA. Zdomácněl ale v mnoha dalších chladných oblastech, kde roste na stinných, vlhkých místech a v lesích. Kresba na listech byla připisována mléku nebo slzám Panny Marie. Rodový název této rostliny, Pulmonaria, je však odvozen od slova „pulmo“, což znamená „plíce“. To vyvolává docela jinou představu, podle které skvrnky na listech připomínají nemocné plíce. Doktrína znamení, podle které musí všechny rostliny svým vzezřením, svou vůní anebo svým způsobem života poukazovat na nemoc, kterou léčí, vedla k tomu, že se plicník začal používat na různá plicní onemocnění. 

Plicník lékařský je částečně vždyzelená, otužilá trvalka. Je vysoký asi 30 cm, rozpětí až 60 cm. Květy, které se objevují na jaře, jsou napřed růžové a pak se zbarvují do modro fialova. Okrouhlé listy jsou středně sytě zelené a na slabě srstnaté svrchní straně mají krémově bílé skvrnky. Výtečná medonosná květinka. 

Pěstování: Tato atraktivní a velmi otužilá rostlina dává přednost vlhké, ale dobře provzdušněné půdě s příměsí listovky a dobře rozleželého hnoje. Výborně se na zahradě hodí do stinných koutů, ale poroste téměř všude. Plicník rychle roste a na zemi vytváří husté koberce.  

Lékařské použití: Plicník je uklidňující expektorans. Kysličník křemičitý, který plicník obsahuje, obnovuje pružnost plic. Zevně se plicník používá k léčbě jakýchkoliv poranění.