NA SAMOTĚ
POTOČNICE LÉKAŘSKÁ – Nasturtium officinale

Potočnice je naše domácí vodní rostlina s bílými květy, která se vyskytuje především u vodních toků. Pěstování potočnice mělo na některých místech dlouhou tradici, např. v Německu v Dreienbrunnenu u Erfurtu zahradníci pěstovali tuto žádanou a zdravou bylinku celoročně na terasových vlhkých záhonech.

Potočnice má hořčičně kořeněnou chuť /chutná podobně jako řeřicha setá) a obsahuje velké množství vitaminu C. Její listy se využívají do salátů, do polévek a na ozdobu.

Pěstování: výše zmíněná metoda sice nejlépe napodobovala přírodní podmínky, ale potočnici lze pěstovat i mnohem snadněji. Rostlinky můžete zasadit třeba do pobřežní zóny zahradního jezírka, kde je pak můžete sklízet průběžně po celé léto. Daří se dokonce i pěstování v ozdobných obalech na květináče naplněných vodou nebo v balkonových truhlících. Plné slunce nesnášejí rostliny dobře, lépe se jim daří ve stínu.

Tip: dokonce i na balkoně orientovaném na sever budete moci po celé léto bohatě sklízet. Hnojit postačí každé 2 týdny tekutým hnojivem. Před vykvetením se sklízejí špičky výhonků a listy, které rychle regenerují.