NA SAMOTĚ

PRVOSENKA JARNÍ – Primula veris

Tato známá bylina je původem ze severní a střední Evropy, ale zdomácněla i jinde na propustných, vápnitých půdách, na lukách a na pastvinách, až do nadmořské výšky 2000 m.

Rodový název Primula pochází z latinského „primus”, což znamená „první”, protože prvosenka kvete brzy na jaře.

Podle jedné severoevropské legendy zahodil svatý Petr klíče od nebeských bran, když se dozvěděl, že mu vyrobili náhradní. Kam klíče dopadly, tam vyrostla prvosenka. Podle toho se také anglicky říká „Keys of Heaven”, francouzsky „Cleft de St. Pierre”, německy „Schlüsselblume” a česky „petrklíč”. Středověký spis Regimen Sanitatis Salernitatum doporučuje prvosenku jako lék na obrnu.

Venkované si dnes už bohužel nemohou chodit nasbírat kytice prvosenek, aby z nich připravili prvosenkové víno. Prvosenka, která byla kdysi běžnou luční květinou, začala být vzácná následkem zlepšení zemědělských metod, které nedopouštějí, aby se na lukách a pastvinách vyvinula příslušná flóra. 

Prvosenka je velmi variabilní trvalka s přezimující nebo s částečně přezimující růžicí podlouhle vejčitých až vejčitých, někdy vroubkovaných, středně zelených listů, až 20cm dlouhých. Od poloviny do konce jara rozkvétá okolíky 2-16 řepicovitých nicích vonných, sytě žlutých květů 1,5-2,5 cm v průměru.  

Pěstování: Prvosenky sázejte do polostínu nebo na slunce, a to do vlhké, ale vždy vzdušné půdy. Dávají přednost vápnité půdě, ale přizpůsobí se i jinde. Trsy prvosenek vypadají lépe, než osamocené prvosenky. Ideální jsou na okrajích záhonů do jarní zahrady, nebo dopěstěného trávníku, i když je budeme muset obsekávat, než jim dozrají semena. 

Lékařské použití: Čaj z květů prvosenky je jednoduchým lékem na nespavost, nervové napětí a bolesti hlavy. Prvosenkový sirup býval lidovým lékem na obrnu a paralýzu. Kořenům prvosenky jsou připisovány nejrůznější léčivé vlastnosti. Díky vysokému obsahu saponinu se používají k léčení černého kašle a bronchitidy. Schopnost odbourávat arthitidu je připisována salicylátům, které kořen obsahuje. Z toho důvodu je ve starých herbářích prvosenka prvosenka často označována jako radix arthritica.  

Kuchyňské použití: Listy přidávejte do salátů a do nádivek. Z květů se připravuje prvosenkové víno a také se přidávají do salátů.