NA SAMOTĚ

RDESNO MNOHOKVĚTÉ - Polygonum multiflorum

   

Rdesno mnohokvěté je prastará čínská léčivá bylina, která je však pro její oblibu dnes pěstována v celé jihovýchodní Asii. V tradiční čínské medicíně je nazývána Fo-ti. Číňané věří, že tato bylina dokáže prodloužit život a v tamní medicíně ji používají v širokém spektru indikací, od nespavosti s nočními můrami, až po terapii různých nepříjemných projevů v menopauze. Řada z účinků uváděných u Fo-ti již byla také vědecky objasněna. Polygonum multiflorum například obsahuje glykosidy podobné resveratrolu, díky čemuž vykazuje vynikající antioxidační aktivitu. Toto působení je ještě podpořeno stimulací SOD, což je jeden z hlavních enzymů napomáhajících tělu v boji s volnými radikály. Hlíza také obsahuje lecitin, který v kombinaci s předchozí látkou příznivě působí u aterosklerózy. Navíc bylo u Fo-ti prokázáno také snižování hladiny cholesterolu. Fo-ti působí také jemně projímavě díky obsahu antrachinonů (tento text jsem si vypůjčila z internetu).

Výsev: Vysévat lze celoročně do misky za okno, do propustného substrátu, důležité je zachování stejnoměrné vlhkosti.

Pěstování: Pěstujeme jako přenosnou rostlinu; přes léto letníme venku, na zimu uklidíme do mrazu prosté místnosti; možno i do sklepa. Vyhovuje mu úrodná, kyprá, dobře odvodněná zemina, bohatá na živiny. Nesnáší sucho, ale škodí mu i přílišná zálivka. Nesnáší jílovitou půdu.

Charakteristika: Při dodržení pěstitelských nároků je rdesno vytrvalá bylina - liána, dorůstající do výšky 3-4 m. Léčivé jsou výhony a především kořeny.