NA SAMOTĚ
ŘEPÍK LÉKAŘSKÝ - Agrimonia eupatoria L.

Řepík je vytrvalá až 1 m vysoká bylina. U nás roste na suchých loukách, v křovinách, u cest, a to od nížin až do hor.

Obsahuje především třísloviny katechinového typu, hořčiny, flavonoidy, řadu kyselin, např. nikotinovou a křemičitou, stopy silice, vitamin C.

Použití: Má velmi široké použití jak v oficinální medicíně, tak i v lidovém léčitelství. Pro své svíravé a protizánětlivé účinky se používá při katarech trávicího ústrojí, průjmech, žlučníkových obtížích. Doporučuje se při žloutence a jaterních chorobách. Zevně se používá jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní a mandlí, ke koupelím a obkladům při zánětlivých kožních onemocněních, odřeninách a k vyplachování nosu při akutní rýmě. Má široké uplatnění i v léčebné kosmetice. Jelikož nemá žádné nepříznivé vedlejší účinky (pouze čerstvá nať dráždí pokožku citlivých lidí), může se bez obav používat i dlouhodobě.

Vedle řepíku lékařského se vyskytuje také řepík vonný. Z farmaceutického hlediska jsou oba druhy považovány za rovnocenné.

Dávkování: vnitřně - 1 kávová lžička na sklenku vody, pije se 2-3x denně; zevně - 1-2 polévkové lžíce na 2 sklenky odvaru, několikrát denně k obkladům nebo koupelím. 

Vyséváme v březnu až dubnu do pařeniště nebo v září až říjnu rovnou do záhonu.