NA SAMOTĚ

RÉVA VINNÁ černomodrá odrůda - Vitis vinifera

Bohužel u této odrůdy neznám název kultivaru, je však natolik nenáročná na pěstování, že si ji tedy dovoluji nabídnout.

Réva patří mezi liány a narostou do jakékoliv výšky, je opadavá, samosprašná. Její plody jsou veliké asi 2 cm a jsou tmavě modré až černé barvy. Pěstujeme jí u jižní zdi, kde nám nádherně pokrývá přístřešek a pokud nezapomeneme na podzim plody zakrýt sítí proti ptákům, je úroda velmi bohatá. Sklízíme v první polovině října.

Tato pnoucí réva má hladký, loupavý, hnědý kmínek, velké laločnaté listy a na podzim záplavu hroznů. Květy jsou nenápadné a sladce voní. Na podzim se listy hezky vybarvují - do červena.

Hrozny nás provázejí od biblických dob - již praotec Noe založil vinici. Podle archeologických dokladů znali Staří Egypťané do detailů vinohradnictví a vinařství již v roce 2440 př. n. l. Římané rozšířili révu po celé Evropě, dokud v prvním století císař Domicián nezavedl ochranu domácí produkce a nenařídil odstranění révy z Británie, Francie a Španělska. O dvě století později císař Probus znovu víno zavedl a ještě dlouho po zániku Římské říše se vinohrady udržovaly při klášterech.

Pěstování: Pěstování révy je velmi snadné. Obvykle je velmi zdatná a k dobré úrodě nevyžaduje zvláštní podmínky. K dozrání hroznů je však třeba teplý suchý podzim a v chladnějších oblastech je proto nejlépe pěstovat révu u teplých zdí. Nabízená réva netrpí nemocemi, nijak jí ani preventivně nestříkáme.

Společné pěstování: Tradičně se réva pěstuje na jilmech a moruších, daří se jí dobře v blízkosti ostružin, šalvěje, hořčice a yzopu, naopak jí neprospívá zelí, ředkvičky, pryšce a dokonce i vavřín.

Řez neprovádíme nijak složitě; protože jsme potřebovali zakrýt výše uvedený přístřešek, každý rok jen ostříháme nemocné a polámané větve. Na jaře olamujeme za každým listem nové (zelené) výhonky a necháme jen květ. Pokud se nám zdá nějaká větev nevhodně rostoucí, ostříháme ji. Réva rychle obrůstá a tak si myslím, že se není třeba řezu / střihu nijak bát.

Sazenice jsou dva roky staré, zakořeněné z řízků.