NA SAMOTĚ

RŮŽE SVRASKALÁ - Rosa rugosa

Tato starobylá růže se stala výchozí rostlinou pro mnohé šlechtitele. Růže svraskalá se také dodnes vysazuje v parcích a na záhony, protože je velice odolná. Lze s její pomocí také vytvořit krásný živý plot.

Slabě voní, má tmavě růžové jednoduché květy. Po odkvětu se z nich vyvíjejí nápadně veliké, oranžovočervené šípky. Nejvíce a nejkrásněji kvete počátkem léta. Poté přichází období opakovaného, slabšího kvetení, a to po celé léto až do podzimu. 

Pěstujeme na slunném stanovišti, kde vane vlahý větřík. Daří se jim na polních mezích a v suchých trávnících, až po přes léto vyprahlá suťová pole, nebo také na okrajích lesů. 

Trocha historie: Růže je královnou květin a symolem lásky. Začaly se pěstovat už ve staré perské říši, aby se zajistily dostatečné zdroje pro získávání růžového oleje a růžové vody. V antickém Římě sloužily k dekoraci při různých slavnostech. Kleopatra, když přijímala Antonia, nechala naplnit slavnostní sály vrstvou růžových korunních lístků sahající až po kolena; hosté seděli na matracích a polštářích naplněnými růžovými plátky a vstupovali do růžemi naplněných lázní.

Tyto květy obdařené božskou krásou však nepostrádají ani zcela pozemské vlastnosti, které z růží učinily léčivý prostředek známý už více než 5000 let. Peršané používali obklady s růžovou vodou při srdečních, žaludečních a nervových potížích. Prášek z usušených růžových květů sloužil ve středověkých klášterech jako zázračný pudr odstraňující záněty. Kromě toho byly obklady s růžovým čajem přikládány na popáleniny a zanícené oči.

Léčivé účinky: Éterické oleje přítomné v růžích obsahují více než 400 různých složek. Květy (sbíráme ze všech rodu R. gallica, R. Centifolia a planých, mezi které patří i R. Rugosa, ale i z některých „ušlechtilých”) růží díky tomu uvolňují neobyčejně jemnou a harmonizující vůni, která „otevírá srdce” a konejší duši. Přítomné třísloviny a hořčiny působí stahujícím účinkem na krevní cévy a podporují hojení ran, např. při zánětech sliznice v oblasti ústní dutiny a hltanu nebo také při průjmu. Růže projevují blahodárné a léčivé účinky a zlepšují náladu – zvláště pokud jsou užívány spolu s dalšími bylinkami bohatými na třísloviny.

Šípky jsou velmi zdravé plody s vysokým obsahem vitaminů a minerálních látek. Posilují přirozenou obranyschopnost lidského organismu; pomáhají především při horečce, kdy má tělo zvýšenou potřebu vitaminu C. Šípky také stimulují látkový metabolismus. A pokud čaj vypijete spolu se semeny, která uvolňují příjemnou vanilkovou vůni, projeví se i lehce močopudnými účinky. Mastný růžový olej získávaný ze semen je bohatý na nenasycené mastné kyseliny a vitamin A. Má pozitivní účinky na hojení jizev (i při akné) a vyhlazování vrásek. Může se použít také jako ústní voda při zánětech dásní, na opary na rtu i na pásový opar.