NA SAMOTĚ
ŠALVĚJ ČERVENOKOŘENNÁ - Salvia miltiorrhiza

Bylinná trvalka vysoká cca 80 cm. Mezi charakteristické znaky patří oválné zubaté listy a nachové květy. Její další jméno je „Červený mudrc“.

Pro léčebné účely se sbírá především kořen, který má na povrchu červenou barvu – odtud tedy název této šalvěje.

Dan Shen se využívá především k fytoterapii srdečních a vaskulárních (cévních) poruch jako je ateroskleróza či vysoká srážlivost krve. Šalvěj červenokořenná podoruje krevní oběh a brání tvorbě sraženin. Obsahuje látky zvyšující pružnost cév. Je vhodná u anginy pectoris či po mozkové mrtvici. Lze ji užívát preventivně proti případným projevům. Některé nové studie se zaměřují na použití šalvěje červennokořené při nemocech jater a sleziny. Šalvěj červenokořenná působí jako skvělý jaterní antioxidant. Účinně tlumí záněty a uklidňuje.

Tradiční využití šalvěje červenokořenné je také na astmatický zánět průdušek, hojení popálenin, zelený zákal, cirhóza, hepatitida B a chronická prostatitis.

Tradiční užití: 9g - dáme do 500ml studené vody a cca 15 min. vaříme (v případě potřeby dolijeme vodu) - vypít ve třech dávkách nalačno.

Upozornění: nesmíme brát spolu s léky na snížení srážlivosti krve - před operacemi - či nízkou srážlivostí krve.

Výsev: Semínka lze vysévat v březnu za okno, nebo v dubnu do pařeniště. V druhé polovině května můžeme sázet na záhon. Kvete druhým rokem. V knihách se sice uvádí jako trvalka, podle mých zkušeností ale patří do dvouletek – některé sazenice nechám vykvést, po odkvětu seberu semínka pro další pěstování. Kořen sbírám u jednoletých sazenic před kvetením.

pozn. - některé zde uvedené informace jsem si půjčila z internetu.