NA SAMOTĚ
ŠALVĚJ CHOCHOLATÁ „MONARCH BUKETT“ - Salvia holmium L.

Šalvěj chocholatá má zcela specifický půvab. Roste planě ve Středomoří od Španělska a Alžírska až po Malou Asii.

Rostliny jsou keřovité, vysoké asi 60 cm a bohatě větvené. Přízemní listy jsou elipsovitě protáhlé s jemně zvrásněným povrchem. Krátce ochmýřené stonky jsou zakončeny postupně vykvétajícím, řídkým hroznem nenápadných, asi 1 cm dlouhých pyskatých květů, které jsou bělavé, pouze jejich přilba je zbarvena růžově, fialově nebo zůstává bílá. Vyrůstají v paždí vstřícných podpůrných listenů, které jsou zbarveny souhlasně s přilbou květu. Listeny jsou barevné, jen pokud kvetou „jejich“ květy, potom zezelenají.

Porost této šalvěje má poněkud tlumenou a velmi dobře sladěnou barevnost. Nejlépe se uplatní jako samostatná skupina v partii přírodního charakteru. Jednotlivé větvičky se dají použít jako zajímavý doplněk různých květinových úprav.

Kulovité semeno se vysévá v březnu do truhlíků a koncem května se přepíchané sazenice vysazují na vzdálenost 40 až 50 cm. Na prvním výhonu začínají kvést počátkem července, ale působivé jsou teprve od konce července, kdy rozvětvené rostliny mají více květenství. Na půdu je nenáročná, listeny se lépe vybarvují v půdách chudších na humus. V počátečním období růstu potřebuje vodu, později snese i sušší období.