NA SAMOTĚ
ŠANTA KOČIČÍ - Nepeta cataria L.

Trvalka se stříbřitými listy a světle modrými květy, vysoká až 1m. Listy mají typické aroma, pro které je rostlina vyhledávaná kočkami.

Sušené listy se můžou použít do hraček pro tato zvířata. Rostlině vyhovuje osluněné stanoviště a strukturní, propustná půda. Čerstvé listy lze přidávat do salátů nebo jimi můžete potřít maso, aby začalo vonět po mátě.

Na Západě se do doby, než se tam začal dovážet čínský čaj, pil čaj ze šanty kočičí. Dnes se pro lékařské účely používá výjimečně. V Evropě se někdy horký odvar ze šanty kočičí používá k vyvolání pocení. Tvrdí se, že je výborný na nachlazení, na chřipku a na některé dětské nemoci, jako třeba spalničky. Uklidňuje nervový systém a neklidným dětem pomůže usnout. Uklidňuje také zvedající se žaludek a pomáhá při kolice, nadýmaní, průjmech.

Čajem ze šanty je také možné omývat podrážděnou kůži, zatímco z rozmačkaných listů a květenství se dají připravit placky, které je možné přikládat na zevní pohmožděniny.

Pokud jí vysadíte poblíž zeleniny, odpuzuje dřepčíky. Údajně vůně šanty odpuzuje potkany, zkuste dát svazečky šanty do kurníků, stodoly apod., aby tam nelezli.

Koncem 60. let a v 70. letech ji pěstovali hippies, protože cigarety z ní připravené mají mírně halucinogenní účinky.