NA SAMOTĚ
SATUREJKA HORSKÁ – Satureja montana

   

 

SATUREJKA ZAHRADNÍ - Satureja hortensis L.

Saturejka pochází z jižní Evropy a severní Afriky, převážně z oblasti Středozemního moře. Roste v dobře odvodněných půdách a přizpůsobila se klimatickým podmínkám po celém světě. Saturejka se používá jako koření do pokrmů více než 2000 let. Římané ji přidávali do omáček a do octa, který běžně používali jako koření. Staří Egypťané naproti tomu používali saturejku do nápojů lásky. Římané ji také nakládali do nákladních vozů směřujících do severní Evropy, kde se stala nepostradatelnou bylinkou do dezinfekčních zásypů. Používala se pro uklidnění unavených očí, při zvonění v uších, špatném trávení, na vosí a včelí žihadlo a při ostatních šocích organismu.

Saturejka horská je částečně stálezelená, otužilá, vytrvalá rostlina, vysoká 30 cm, široká 20 cm. Kvete v létě malými bílými nebo růžovými květy. Listy jsou tmavozelené, čárkovité a velmi aromatické.

Pěstování: Saturejka má ráda plné slunce a chudou, dobře odvodněnou půdu. Může tvořit dekorativní rostlinu na okrajích bylinkových záhonů. V létě velmi pěkně vypadá, i když v zimních měsících vypadá trochu řídce. Čas od času jí sestříhněte, aby se udržel pěkný tvar a podpořil nový růst.

Kuchyňské použití: Saturejka se výborně hodí k zelenině, luštěninám a masům. Toto koření podporuje chuť k jídlu i zažívání. Chuť je ostrá pepřová, takže ji lze střídmě přidávat i do salátů. Tato vlastnost se hojně využívá při neslané dietě. Je to ostré koření a i když jste na něj zvyklí, musí se používat opatrně. Lístky jsou běžnou součástí salámů.

Lékařské použití: O saturejce zahradní (jednoletka) se věří, že má lékařské vlastnosti. Říká se, že když se vmasíruje do postižené oblasti, ulevuje bolesti po včelím píchnutí. Čaj ze saturejky zahradní stimuluje apetit a ulehčuje zažívání a nadýmání. Věří se, že má stimulující účinky a kdysi byla žádána jako afrodisiakum. Saturejka horská se také používá v medicíně, ale její účinky jsou slabší.

Výsev: Semínka saturejky zahradní vyséváme vyséváme brzy na jaře rovnou na stanoviště.