NA SAMOTĚ

SPORÝŠ LÉKAŘSKÝ - Verbena officinalis

 

Trvalka, vysoká cca 90 cm, vyskytující se v Evropě, Severní Americe, Číně a Japonsku. Má protilehlé zubaté listy, tuhý čtyřhranný stonek a bílé nebo fialové květy, kvetoucí od června do října. Květy rostou na tenkých stopkách a jsou bez vůně.

Pěstování na zahradě: Sporýš lze vysít přímo na zahradě, nejlépe do suché půdy na slunném místě. Je lepší sít nebo sázet rostliny v trsech, protože květy jsou velmi malé a jednotlivě nevyniknou. Pokud neostříháte včas odkvetlá květenství, samovolně se vysemeňuje.

Výsev: semena vysejeme do secí misky za okno nebo do pařeniště. Na stanoviště vysazujeme v druhé polovině května.

Sklízí se nať.

Obsahové látky: iridoidní glykosidy (verbenalin, verbenin), flavonoidy, třísloviny, hořčiny, alkaloidy, kyselina kávová, verbascosid, malé množství éterického oleje, triterpeny, kyselina křemičitá a slizové látky.

Bylinná léčba: Sporýš má schopnost likvidovat močové kameny. Čaj ze sporýše zvyšuje produkci prsního mléka, snižuje horečku, odstraňuje ekzémy a jiné kožní nemoci, čistí ledviny a játra. Do jeho pole působnosti spadá žloutenka, černý kašel, edémy, mastitida a bolesti hlavy.

Sporýš představuje léčivou bylinu s hořkým aroma, která stimuluje celkově průběh trávení. Podporuje produkci žluči i žaludečních šťáv a díky obsahu hořčin zlepšuje vstřebávání živin z přijaté potravy, odstraňuje nechutenství a mírní zažívací potíže. Sporýš je vzhledem ke svým uklidňujícím a mírně antidepresivním účinkům ideálním posilujícím prostředkem během rekonvalescence po překonání chronického onemocnění, při stresu a hyperfunkci štítné žlázy. Podporuje tvorbu mléka a funkci dělohy, proto je nasazován při slabosti děložních svalů, nesmí však být nikdy používán během těhotenství. Verbenalin pomáhá rozpouštět sekrety a zpomaluje zánětlivé procesy, např. ve vedlejších dutinách nosních.

V lidovém léčitelství se sporýš využívá k hojení ran, důvodem je jeho schopnost mírnit záněty, zastavovat krvácení a tišit bolest. Nositeli uvedených vlastností jsou obsažené třísloviny a také antibakteriálně působící verbascosid (kyselina kávová). Bylina kromě toho ničí choroboplodné zárodky, ačkoli účinnost v tomto směru ještě nebyla doložena lékařskými výzkumy.

Placky ze sporýše se externě aplikují při ušních infekcích, revmatismu a na rány.

Sporýš podporuje menstruaci a uklidňuje nervy. Je pověstný svými afrodiziakálními účinky. Čistí žlázy a ženské pohlavní orgány.

Tradice a nové poznatky: Sv. Hildegarda z Bingenu doporučovala sporýš už před více než 900 lety na záněty mandlí a ústní dutiny. Novější výzkumy poukázaly na jeho antibakteriální a antivirové vlastnosti a na účinky v posilování přirozené imunity – látky obsažené ve sporýšovém výtažku zabraňují především množení virů způsobujících infekce dýchacích cest.

SHRNUTÍ:

Vnitřní použití: Poruchy trávení (nechutenství, žaludeční a žlučníkové potíže, průjem), nervové vypětí s bolením hlavy a vyčerpáním, zvýšená činnost štítné žlázy (hypertyreóza), nervové srdeční potíže, lehká deprese a úzkost, rekonvalescence, nachlazení (bronchitida, horečka, zánět vedlejších dutin nosních), tvorba a vylučování mléka mimo dobu kojení (galaktorea), slabost děložního svalstva, k vyvolání menstruace.

Vnitřní: Hojení ran, zánět dásní a sliznice v oblasti ústní dutiny

POZOR: Předávkování vyvolává nevolnost a zvracení. Denně se doporučuje max. 4,5 g drogy.

Magická užití: sporýš je výrazně magická bylina planety Venuše. Římští kněží a kněžky používali sporýš jako oltářní rostlinu – vázali ho do otepí a těmi „zametali“ a očišťovali oltář. Druidové ho namáčeli do vody a tou pak stříkali pro požehnání účastníky obřadu. Koruna ze sporýše se nosí při druidském zasvěcovacím rituálu a jako ochrana pro ty, kdo čarují. Sype se po domě nebo obřadním prostoru, pálí pro ochranu a k nastolení míru. Sporýš v ložnici přináší klidné sny. Do domu bohatství a zdraví rostlinám. Šťáva z čerstvé byliny prý umrtvuje sexuální touhu. Kouř zahání soužení z neopětované lásky. Sporýš se nosí kvůli znovuzískání ukradených předmětů. Zastrčený do kolébky přinese dítěti radost a čilý intelekt.