NA SAMOTĚ
TABÁK VIRŽINSKÝ - Nicotiana tabacum

Tento druh tabáku dorůstá do cca 2 m výšky, má listy dlouhé a špičaté s mírně zvlněnými okraji, list je veliký asi 70 x 30 cm. Stonek se větví až v horní části, krásně kvete cca 4 cm velikými růžovými voňavými květy.

Pěstuje se v písčitých, nebo hlinitopísčitých půdách bohatých na humus, během růstu často zem kypříme a samozřejmě zbavujeme plevele a hnojíme, nejlépe chlévským hnojem, příp. kompostem.

Drobounké semeno vyséváme do výsevního substrátu do misek v polovině března. Sejeme navrch zeminy, zasypeme jen slabou vrstvou. Místo zalívání raději rosíme, a udržujeme stálou vlhkost tím, že misku přikryjeme sklem, necháme jen škvíru na větrání. Samozřejmě musí být miska v teple a na světle. Asi po 4 dnech začnou semena klíčit – poznáme to podle toho, že se začne tvořit „zelený mech“ na povrchu zeminy. Po 4 – 6 týdnech malé sazeničky rozsadíme do kelímků. Zbylé v misce nevyhazujeme; budou se hodit, pokud nějaké sazenice v kelímcích zajdou.

Ven vysazujeme pěkné rostliny asi 15 cm vysoké se silným kořenovým balem a to až v druhé polovině května nejméně 75 cm od sebe, po našich zkušenostech klidně i 1 m. Až sazenice povyrostou, je vhodné dát ke každé kolík aspoň 1,5m vysoký, aby se tabák ve větru nevyvracel.

Sklízíme listy od spodu; ty první se většinou vyhazují, protože jsou od hlíny apod. My sklízíme, až pokud se na listech objeví takové očka, tečky, barva listů aby byla ještě raději zelená, ne žlutá.

Pak se listy navléknou na drát nebo nit a nechají sušit v dobře větraném prostoru (na půdě, v kůlně apod).

Pak následuje fermentace – pouze usušený tabák má štiplavou chuť a nepříjemně páchne. My napěchujeme listy do velké sklenice, ne úplně uzavřeme, otočíme hrdlem dolů a postavíme na talíř ke kamnům. Asi po týdnu až dvou se začne barva měnit ze zelené na hnědou, to už „koštujeme“. Samozřejmě si každý na svůj způsob musí přijít sám..

Prodej sbírkového semene - omezené množství.