NA SAMOTĚ
TOPOLOVKA PLNOKVĚTÁ  -  Alcea rosea

Dvouletka, která vytváří přízemní růžici laločnatých listů a mohutné hroznovité květenství s plnými i jednoduchými květy, dosahuje i výšky 2m. Je vhodná jako skupinová solitéra anebo k řezu čerstvých květních stvolů, kde by měla být polovina květů otevřených. Květy mají v průměru 8 – 10 cm. Je možné ji i sušit. Vyhovuje jí slunné místo s propustnou zeminou.

Vyséváme nejlépe rovnou na stanoviště v březnu až dubnu po špetkách, po vzejití vyjednotíme a necháme jen silné sazenice. Kvetou následující rok od konce června do září.

Také ozdobná plnokvětá topolovka, neboli proskurník růžový, ibiš růžový, sléz římský se může pěstovat pro své léčivé účinky. Sbírá se květ s kalichem.

Obsahuje slizové látky, malé množství tříslovin a antokyanové barvivo althaein, pektiny a mastný olej. Ve farmacii se droga používá na přípravu sirupů, odvarů apod.

Působí protizánětlivě a mírně projímavě; užívá se proti kašli. Slizové vlastnosti se využívají při chronických zánětech žaludečních a střevních, kde podstatně zmenšují dráždění.