NA SAMOTĚ
TŘAPATKA NACHOVÁ – Echinacea purpurea

Krásná trvalka, ale také významná léčivá bylina. Užívá se pro posílení imunity člověka a při zánětech. Pěstujeme na slunci nebo polostínu, v hlinitopísčité půdě. Vysoká v květu asi 100cm.

Pěstování: semena vyséváme na jaře do studeného pařeniště. Bylina kvete až druhým rokem, ale pak jako trvalka prospívá na záhoně po řadu let. Rostlina je nenáročná, vyhovuje jí chudší, kamenitá, dobře propustná půda a slunné stanoviště.

Třapatky (neboli rudbekie) se často pěstují na zahradách jako okrasné trvalky. Pro léčebné účely se používá kořen (nejúčinnější je čerstvý), dá se ovšem použít i květ nebo nať. Užívá se ve formě alkoholického výluhu (tinktury) nebo masti. Účinkem je výrazné zvýšení imunity, což ji řadí mezi rostlinné adaptogeny. Výtažek z třapatky se proto používá jako prevence proti nachlazení a chřipce v podzimním a jarním období. Jedna ze složek – echinacein – má příznivý účinek na kloubní vaziva. Zevně se používá k léčení chronických ekzémů, plísní, hemoroidů, akné a poranění. Na prevenci se užívá ráno na lačno lžička tinktury, v případě onemocnění v okolí se doporučuje ještě jedna lžička večer. Při rozvinuté nemoci se dávkuje jedna lžička každé 3 hodiny v prvních třech dnech nemoci, poté 3x denně. Echinacea obsahuje komplex látek, které posilují imunitní systém člověka. Má také dezinfekční a protivirové účinky, tlumí pocity bolesti a podává se též jako afrodisiakum. Doporučuje se jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny, neboť zvyšuje množství bílých krvinek. 

Tradiční užití: na tinktury, sirupy či šťávy se zpracovává kořen, květ i nať. Z nati se připravuje např. nálev pro vnitřní užití 2,5 čajové lžičky na 2 dl vody nebo nálev pro zevní použití 5 čajových lžiček na 2 dl vody.