NA SAMOTĚ
TŘAPATKA SRSTNATÁ PÁLENÁ - Rudbeckia hirta

Pro rod Rudbeckia je typický výrazný, vystoupavý terč (proto se někdy také nazývá terčovka). Existuje asi 30 většinou vytrvalých druhů původem ze Severní Ameriky. Jako letnička se u nás pěstuje jediný druh, který je ve své domovině víceletý.

Rostliny mají keřovitý vzrůst a jsou vysoké 60 – 80 cm. Lodyhy i kopinaté přisedlé listy má drsné. Velmi pevné stonky jsou ukončeny jednoduchým úborem. Hnědá barva středu zůstává stejně barevná i po odkvětu, takže terče bez okvětních lístků lze dokonce používat k zimním dekoracím.

Třapatka je velmi výraznou rostlinou na záhoně ve skupinách, výborně kontrastuje s modře kvetoucími druhy (např. šalvěje). Pěkně se uplatní jako solitéry v trávníku. Pro řez se hodí dobře vyvinuté květy, které vydrží až 10 dnů svěží.

Semeno se vysévá do truhlíků, přepíchaná sadba se vysazuje na vzdálenost asi 40 cm na záhon v polovině května. Kvete od poloviny července do konce září, i déle. Na rostlině postupně vykvete až 60 květů.

Pokud odkvetlé stvoly před příchodem zimy ostříháte, zakryjete chvojím (proti nadměrné vlhkosti), vydrží i do další sezony.