NA SAMOTĚ

TŘEZALKA TEČKOVANÁ – Hypericum perforatum

Třezalka tečkovaná je otužilá trvalka, vysoká 30 až 90 cm. Voňavé, žluté květy s černými skvrnkami se objevují v létě. Drobné přisedlé listy jsou pokryté drobnými otvůrky (odtud latinské jméno perforatus, tedy proděravělý), což jsou ve skutečnosti průhledné žlázky.

Tato magická bylina roste na polosuchých půdách na otevřených prostranstvích v mírných oblastech celého světa.

Magická užití: Velšané nazývali tuto rostlinu „list požehnaných“. Chápali ji jako ideální kombinaci vody a ohně, dokonalou léčivou esenci. Oheň představoval plodivé sluneční síly léta, a voda spojující a uklidňující síly temného období. O letním slunovratu byly tyto síly tmy a světla v rovnováze.

Pouhá vůně třezalky zahání zlé duchy. Třezalka se trhá o slunovratu a suší nad slunovratovým ohněm. Užívá se k ochraně před šílenstvím a zlými duchy.

Vedle svých magických vlastností má třezalka tečkovaná i léčivé účinky. V Anglii se třezalkou léčily manické stavy, v Rusku chránila před hydrofobií a Brazilci ji znali jako lék na hadí uštknutí. Pomocí třezalky se vyvolávali duchové a z těla naopak zlí duchové vyháněli. Rozmačkané listy třezalky voní jako kadidlo. Červená barva z rozdrcených listů třezalky se v Anglii považovala za vzpomínku na krev sv. Jana, kterého sťali 24. června, kdy je třezalka v plném květu.

Pěstování: Roste na většině půd, a to na slunci i v polostínu, ale na lehkých půdách se může začít rozlézat po okolí. 

Lékařské použití: Olej, získaný vyluhováním květů v rostlinném oleji, je možné použít zevně k utišování neuralgických stavů, ischiatických bolestí, křečových žil, vředů a sluncem způsobených popálenin. Užívat vnitřně je možné pouze pod dohledem lékaře. Po užívání třezalky může kůže začít být citlivá na světlo. 

Homeopatie: Homeopati používají třezalku na bodné rány, jizvy, porušení nervů, astma, zhoršující se při změnách počasí a před bouřkami, tetanus, neuritidu a chronickou ospalost. Symptomy ustupují při záklonu hlavy a zhoršují se v zimě, vlhku a při dotyku. 

Jiné použití: Hliníkové mořidlo vyloučí z květů žluté barvivo, zatímco alkohol červené barvivo.

Výsev: Vyséváme od února do dubna do pařeniště nebo do skleníku na povrch zeminy, semínka nezasypáváme - klíčí lépe na světle. Přesazujeme v dubnu až květnu na trvalé místo; následující sezónu třezalka vykvétá.