NA SAMOTĚ
TYKEV OLEJNÁ BEZSLUPKATÁ - Cucurbita pepo L. var. oleifera

Semena vyséváme přímo na záhon; v chladnějších oblastech do květináčů. Při teplotách nižších než 13°C semena nevyklíčí. Pro lepší vzejití se semena namáčejí přes noc do vody, vysévají se do hloubky 2,5 cm po 2 – 3 ks. Po vyklíčení necháme pouze nejsilnější semenáček, ostatní vyštípneme.


Pěstování: Vyžadují slunné stanoviště s živinami bohatou a dostatečně vlhkou půdou, do které přimícháme dobře vyzrálé organické hnojivo. Je výhodné pěstovat rostliny na černé igelitové fólii, jejíž okraje zasypeme zeminou. Fólie ohřívá půdu, potlačuje růst plevelů, zadržuje vlhkost v půdě a chrání zrající plody. Vhodnou náhradou je vrstva slámy nebo zaschlé trávy. Tykve se nesmí nikdy přemokřit.

Tento druh tykve je vhodný pro pěstování na semena, která nemají tvrdou slupku.  Obsahují esenciální mastné kyseliny Omega 3 a 6, hořčík, zinek, železo, vitaminy skupiny B a E a rostlinné bílkoviny. V čase nesnesitelné puberty působí blahodárně proti pupínkům a zlepšují kvalitu vlasů a nehtů a lidem v letech snižují cholesterol a vysoký krevní tlak, stimulují vyplavování serotoninu z mozku. Německý lékař objevil, že v zemích, kde je zvykem jíst pravidelně a ve velkém množství semínka z tykví, se nevyskytují prakticky žádné případy onemocnění prostaty, včetně jejího zbytnění. Tyto semínka mají omlazující efekt na sexuální život.